Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Centrum Krwiodawstwa czeka na ozdrowieńców. Do tej pory tylko czterech oddało osocze

wtorek, 30 czerwca 2020 11:14 / Autor: Magdalena Nowak
Centrum Krwiodawstwa czeka na ozdrowieńców. Do tej pory tylko czterech oddało osocze
Centrum Krwiodawstwa czeka na ozdrowieńców. Do tej pory tylko czterech oddało osocze
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zwraca się z prośbą do osób, które pokonały koronawirusa o zgłaszanie się do placówki w celu oddania osocza. Ten płynny składnik krwi pomaga w leczeniu choroby COVID-19. Do tej pory tylko czterech ozdrowieńców w województwie oddało osocze, choć jest ich już w regionie blisko pół tysiąca.

Jak informuje Zdzisława Sitarz-Żelazna, zastępca dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, dawcą osocza może być osoba, która objawowo przechodziła zakażenie.

– Osoba oddająca osocze nie może chorować na inne przewlekłe choroby i być w wieku od 18 do 60 lat. Prosimy aby wcześniej zgłosić się do Centrum Krwiodawstwa telefonicznie w celu ustalenia zasad pobrania. Jest to zabieg bezpieczny, wykonywany przez nas od lat, nie obciąża on żadnymi powikłaniami – dodaje  Zdzisława Sitarz-Żelazna.

– Media codziennie podają nowe statystyki dotyczące osób, które pokonały COVID-19. Jest ich coraz więcej zarówno w Polsce jak i naszym regionie, i wśród nich na pewno są ozdrowieńcy mogący oddać osocze. Część z nich nie może tego zrobić ze względu na wiek, inne choroby lub strach przed samym pobraniem. Natomiast u tych, którzy przeszli chorobę bezobjawowo mogą nie występować przeciwciała, które są wykorzystywane w leczeniu kolejnych osób – tłumaczy dyrektor.

Każdy ozdrowieniec musi posiadać dwukrotny ujemny wynik wymazu, zanim odda osocze. Do tej pory osocze oddały tylko cztery osoby w regionie, liczba dawców nie zmieniła się od ponad miesiąca.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO