Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Cytomammobus wraca na profilaktyczny szlak. Na początek odwiedzi Ponidzie

środa, 08 lipca 2020 08:31 / Autor: Magdalena Nowak
Cytomammobus wraca na profilaktyczny szlak. Na początek odwiedzi Ponidzie
Cytomammobus wraca na profilaktyczny szlak. Na początek odwiedzi Ponidzie
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa  w trasę ruszył cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Na początek z badań mammograficznych i cytologicznych finansowanych przez NFZ skorzystają mieszkanki Ponidzia.

Jak informuje dr Leszek Smorąg, ginekolog onkolog i kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, cytomammobus ŚCO dysponuje cyfrowym mammografem o wysokiej czułości i rozdzielczości zdjęć, gwarantującym dokładną diagnostykę.

– Wykonujemy w nim również dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia wykrycie większej ilości nieprawidłowych komórek – mówi dr Smorąg. Dodajmy, że Świętokrzyskie Centrum Onkologii było pierwszą placówką w województwie, która rozpoczęła ten rodzaj diagnostyki cytologicznej.

Jak podkreśla dr Smorąg, badania w cytomammobusie są wykonywane z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego. Po każdej diagnostyce sprzęt jest odkażany. W mobilnej pracowni diagnostycznej mogą przebywać najwyżej dwie pacjentki. – Dlatego konieczne jest telefoniczne rejestrowanie się na badanie, aby uniknąć czekania w kolejce – dodaje.

Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50- 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Z bezpłatnego badania cytologicznego w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata.

Diagnostyka jest wykonywana w godzinach: 10.00-16.00. Na badania należy zabrać ze sobą dowód osobisty. Rejestracja odbywa się pod numerem telefonu: 661 911 300.

8 lipca –  Skalbmierz, przy stadionie sportowym, ul. Ppor. Sokoła 17,

9-10 lipca –  Czarnocin, przy Urzędzie Gminy,

14-17 lipca –  Działoszyce, przy Urzędzie Gminy,

20-21 lipca –  Michałów, przy Urzędzie Gminy.

Zapraszamy do nas

Nowy numer!
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO