Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Dodatkowe pieniądze dla placówek medycznych

piątek, 10 lipca 2020 11:11 / Autor: Magdalena Nowak
Dodatkowe pieniądze dla placówek medycznych
Dodatkowe pieniądze dla placówek medycznych
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Szpitale, poradnie specjalistyczne i POZ otrzymają dodatkowo trzy  procent  wysokości faktur, które rozliczają z Narodowym Funduszem Zdrowia. Pieniądze mają pomóc w przywracaniu pełnego i bezpiecznego dostępu do świadczeń medycznych oraz powrotu do normalnego trybu leczenia.

Jak przypomina Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, epidemia koronawirusa zmieniła zasady przyjęć pacjentów i wprowadziła reżim sanitarny w szpitalach i poradniach.

– Dodatkowe trzy  procent wysokości do każdej faktury dla szpitali, gabinetów specjalistycznych i POZ stało się możliwe dzięki zarządzeniu prezesa NFZ z 8 lipca. NFZ szacuje, że do placówek medycznych w skali całego kraju trafi 180 milionów złotych. Wysokość dodatkowego wpływu będzie zależała od danej placówki i sum na jakie zostaną wystawione faktury – mówi rzecznik.

– Dysponentem tych pieniędzy będzie dyrektor szpitala lub kierownik przychodni, który zdecyduje na co przeznaczyć dodatkowe fundusze. Pieniądze mogą być m.in. rozdysponowane na środki ochrony osobistej dla pacjentów, personelu medycznego czy przygotowanie gabinetów i pomieszczeń szpitalnych do wizyt pacjentów w reżimie sanitarnym – wymienia rzecznik.

Nowe rozwiązanie ma działać do czasu zniesienia obostrzeń wprowadzonych przepisami związanymi z COVID-19.

NFZ powołał specjalny zespół ekspertów, który przygotuje "mapę drogową" powrotu do pełnej dostępności świadczeń medycznych dla pacjentów po czasie epidemii.

Tag: NFZ
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO