Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Przedsiębiorcy na razie nie złożą wniosków. Serwery urzędu zostały przeciążone

wtorek, 28 lipca 2020 12:03 / Autor: Beata Kwieczko
Przedsiębiorcy na razie nie złożą wniosków. Serwery urzędu zostały przeciążone
Przedsiębiorcy na razie nie złożą wniosków. Serwery urzędu zostały przeciążone
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Z powodu przeciążenia serwerów zbyt dużą liczbą wniosków Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego unieważnił nabór na dotacje obrotowe dla świętokrzyskich mikro i małych przedsiębiorstw. Pomoc miały otrzymać firmy, które odnotowały spadek obrotów lub utraciły płynność finansową na skutek kryzysu ekonomicznego spowodowanego pandemią koronawirusa.

Zarząd województwa świętokrzyskiego ogłosił nabór na tzw. dotacje obrotowe w ramach tarczy antykryzysowej dla regionu w ubiegłym tygodniu. Zainteresowani przedsiębiorcy mogli wypełnić wnioski w aplikacji specjalnie przygotowanej przez Departament IT, a dziś (28 lipca) oficjalnie zatwierdzić złożenie dokumentu.

– Testowaliśmy ten system i wytrzymywał on nawet pięć tysięcy zapytań na sekundę, a wytrzymałby nawet dziesięć tysięcy. Dziś o godzinie 9 uruchomiliśmy nabór, spodziewaliśmy się, że będzie on krótki, ale przedsiębiorcy wiedzieli, że nie będzie innego kryterium jak samo to, kto pierwszy złoży wniosek i jeden składali z kilku komputerów – mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. – Mamy też informację, że jeden przedsiębiorca wysyłał wniosek z dziesięciu czy 12 komputerów. Oznacza to, że 12 tysięcy wniosków, które zostały napisane i zapisane na serwerze Urzędu Marszałkowskiego były wysyłane kilka lub kilkanaście razy. Te zapytania spowodowały, że system się zawiesił – tłumaczy.

Zarząd województwa unieważnił nabór. Kolejny zostanie ogłoszony być może 3 sierpnia, po tym jak informatycy potwierdzą, że system będzie w stanie wytrzymać kilkanaście tysięcy osób odświeżających stronę z potwierdzeniem złożenia wniosku.

Na pomoc dla przedsiębiorców Urząd Marszałkowski przeznaczył tym razem ze środków unijnych 40 milionów złotych. Wysokość dotacji na jedną firmę wyniesie od 23 535,33 złotych  do 164 747, 31 złotych i będzie zależeć od wielkości zatrudnienia na 1 lipca 2020 roku w przeliczeniu na pełne etaty.

Wsparcie przeznaczone jest dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji nagłego niedoboru lub nawet braku płynności finansowej z powodu pandemii COVID-19 i odnotowały spadek obrotów o co najmniej 30 procent w okresie wybranych dwóch miesięcy, począwszy od 1 marca do 30 czerwca 2020 roku w porównaniu do miesiąca poprzedzającego spadek lub do analogicznych dwóch kolejnych miesięcy ubiegłego roku.

Dotacje obrotowe będzie można przeznaczyć na zaspokojenie bieżących potrzeb przedsiębiorstwa w okresie trzech miesięcy począwszy od 1 sierpnia do 31 października 2020 roku, m.in. na opłacenie mediów, najem powierzchni, zakup towarów lub ubezpieczenie działalności.

Firmy, które skorzystają z dotacji, mają obowiązek utrzymania działalności co najmniej do 31 października 2020 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO