Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Andrzej Pruś ponownie przewodniczącym sejmiku. Padło oskarżenie o znaczenie kart

poniedziałek, 10 stycznia 2022 20:04 / Autor: Michał Łosiak
Andrzej Pruś ponownie przewodniczącym sejmiku. Padło oskarżenie o znaczenie kart
Andrzej Pruś ponownie przewodniczącym sejmiku. Padło oskarżenie o znaczenie kart
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Odwołany dwa tygodnie temu Andrzej Pruś został ponownie wybrany przez Sejmik Województwa Świętokrzyskiego na przewodniczącego. Do wyboru jednak konieczna była… druga tura.

Kandydaturę Andrzeja Prusia, w imieniu klubu Prawa i Sprawiedliwości zgłosił przewodniczący Marek Bogusławski.

Z kolei radny Janusz Koza, do niedawna członek klubu Prawa i Sprawiedliwości, zaproponował kandydaturę Artura Konarskiego.

– Osoba, którą wszyscy znamy i cenimy. Potrafi bronić słusznych spraw i interesów mieszkańców naszego województwa. Myślę, że jako przewodniczący da nam jedno – wreszcie przyjdzie czas na odpowiednią pracę Sejmiku, który będzie służył regionowi, a nie interesom partyjnym – tłumaczył Janusz Koza.

W pierwszej turze głosowania za kandydaturą Andrzeja Prusia zagłosowało 14 radnych, zaś za Arturem Konarskim – 12. Trzech radnych się wstrzymało. Konieczna okazała się druga tura z udziałem jedynie Andrzeja Prusia. Radna Jolanta Tyjas z PSL, która była członkiem komisji skrutacyjnej zauważyła… osiem znaczonych kart po głosowaniu w pierwszej turze.

– Bardzo proszę o zachowanie tajności głosowania, ponieważ zauważyłam, że osiem kart podczas pierwszej tury było znaczonych – mówiła Jolanta Tyjas.

Wiceprzewodniczący Henryk Milcarz ogłosił dziesięć minut przerwy.

Co ciekawe, na drugą część głosowania znacząco spóźnili się członkowie klubu PiS. To podziałało. Andrzej Pruś otrzymał 16 głosów i tym samym został ponownie przewodniczącym sejmiku.

Przypomnijmy, że Andrzej Pruś został odwołany z funkcji przewodniczącego dokładnie 27 grudnia zeszłego roku. Wówczas, za wnioskiem złożonym przez radnych PSL zagłosowało 14 radnych, przeciw było 13, a dwa głosy były nieważne.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO