Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Będą nowe miejsca w żłobkach. Samorządy otrzymały rządowe wsparcie

poniedziałek, 24 maja 2021 14:40 / Autor: Beata Kwieczko
Będą nowe miejsca w żłobkach. Samorządy otrzymały rządowe wsparcie
Będą nowe miejsca w żłobkach. Samorządy otrzymały rządowe wsparcie
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Świętokrzyskie samorządy otrzymały prawie siedem milionów złotych na utworzenie nowych miejsc w żłobkach oraz utrzymanie już istniejących placówek. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu "Maluch Plus" powstanie dziewięć nowych instytucji, w których znajdzie opiekę ponad 180 dzieci.

"Maluch Plus" to rządowy program, który jest realizowany już od kilku lat. Tym razem do naszego regionu trafiło prawie siedem milionów złotych. Jak podkreśla wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz, oprócz jednostek samorządu terytorialnego, z pieniędzy skorzystają także jednostki niepubliczne.

– Program zapewnia opiekę dla dzieci do lat trzech. Województwo świętokrzyskie otrzymało pieniądze na wszystkie złożone wnioski. Jest ich mniej niż w zeszłym roku, ale te programy są podtrzymywane, także te instytucje, które już dostały dofinansowanie, co roku mogą liczyć na kolejne wsparcie – mówi wojewoda.

Największe dofinansowanie, bo ponad 450 tysięcy złotych, otrzymało miasto Kielce. Pieniądze zostaną przeznaczone na utworzenie nowych miejsc w siedmiu żłobkach.

– To duża wartość dla mieszkańców naszego miasta, bo żłobki i przedszkola są potrzebne i zawsze jest na nie duże zapotrzebowanie – stwierdza Marcin Chłodnicki, wiceprezydent Kielc.

Ponad 31 tysięcy złotych na utrzymanie istniejących miejsc w Samorządowym Żłobku w Kostomłotach Drugich trafiło do gminy Miedziana Góra. – Takie miejsca powstały w naszej gminie w ubiegłym miesiącu, kiedy oddaliśmy do użytku nowy żłobek. Jest to pierwszy taki obiekt w naszej gminie, który ma trzy oddziały żłobkowe. Zapewniają one opiekę 48 dzieciom z terenu gminy Miedziana Góra – informuje Damian Sławski, wójt gminy i dodaje, że we wrześniu powstaną kolejne dwa oddziały.

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia, pieniądze, które trafiły do świętokrzyskich samorządów, poprawią sytuację demograficzną w regionie.

– To jest zachęta, szczególnie dla młodych rodziców, którzy chcieliby łączyć pracę zawodową i swoją aktywność z wychowaniem dzieci. Chodzi o to, żeby ich dzieci od najmłodszych lat miały zapewnioną właściwą opiekę na terenie swojej gminy w żłobku, przedszkolu, a potem w dobrej szkole. To jest podstawa, oprócz pomocy finansowej, którą przekazujemy od lat polskim rodzinom – tłumaczy senator Słoń.

W tym roku w regionie świętokrzyskim w ramach programu "Maluch Plus" dofinansowanych zostanie funkcjonowanie 2218 miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u opiekunów dziennych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO