Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Chcą przekonać młodzież do studiowania w Kielcach

czwartek, 07 marca 2024 12:42 / Autor: Michał Łosiak
Chcą przekonać młodzież do studiowania w Kielcach
Fot. UMWŚ
Chcą przekonać młodzież do studiowania w Kielcach
Fot. UMWŚ
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Ponad dziewięć tysięcy uczniów będzie mogło skorzystać z projektu „Dziś uczeń – jutro student”, którego kolejny rok został zainaugurowany w naszym regionie. Uczniowie szkół średnich wezmą udział w wykładach, warsztatach, spotkaniach i wycieczkach. Finansowane będą również korepetycje. Wszystko po to, aby zachęcić ich do studiowania na kierunkach ścisłych kieleckich uczelni.

Koniec szkoły średniej to dla wielu uczniów czas decyzji. Przed nią stoi m.in. Paulina z IV Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach. Myśli o medycynie, ale nie wyklucza, że poprzez uczestnictwo w projekcie przekona się do przedmiotów ścisłych i wybierze studiowanie w Kielcach.

– Chcę dowiedzieć się jak najwięcej. Przyszłam na wykłady i jestem bardzo ciekawa, jak to wszystko będzie prowadzone i co nam zostanie przekazane. Nie wykluczam opuszczenia regionu, choć z chęcią bym tu została – tłumaczyła.

Między innymi do takich osób kierowany jest projekt „Dziś uczeń – jutro student”. Przeznaczono na niego ponad 61 milionów złotych, z czego ponad 55 milionów pochodzi z Unii Europejskiej.

– Chcemy, by uczniowie dowiedzieli się jakie trzeba kończyć studia, aby znaleźć w naszym regionie dobrze płatną pracę. To podstawowy cel naszych działań – wyjaśniała Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego.

Jak mówił z kolei prof. Zbigniew Koruba, rektor Politechniki Świętokrzyskiej pracodawcy wciąż poszukują dobrze wykwalifikowanych pracowników.

– Na rynku brakuje inżynierów. Mamy 34 kierunki, na których kształcimy w zawodach deficytowych. Liczymy na to, że tuż po maturach naszą uczelnię zapełnią studenci kierunków inżynierskich –  dodał.

Spotkania z pracodawcami, wykłady ze specjalistami, warsztaty w laboratoriach, wycieczki m.in. do skarżyskiego Mesko, czy możliwość skorzystania z korepetycji – wylicza działania w ramach projektu jego kierownik – prof. Marek Graba.

– Uruchomiliśmy zajęcia dodatkowe z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych i z języka angielskiego. To swoista powtórka przed maturą, ale wykraczamy poza program szkolny – podkreślał.

Piotr i Andrzej przyszli dziś (7 marca) na zajęcia z wielką ciekawością. Planują opuścić Kielce i poszukać swojej drogi życiowej poza województwem.

– Patrząc na moje rodzeństwo w grę wchodzi inne miasto. Niestety, nie widzę tu warunków do dalszej nauki i pracy. Liczę jednak, że do pozostania przekonają mnie te zajęcia i może ktoś da mi nadzieję, że jednak warto tutaj żyć i pracować – mówił Piotr.

Projekt potrwa przez kolejne trzy lata szkolne do 2027 roku.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO