Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

FDDS: „Codziennie odbieramy telefony z wołaniem o pomoc”

piątek, 25 lutego 2022 10:33 / Autor: Weronika Karyś
FDDS: „Codziennie odbieramy telefony z wołaniem o pomoc”
FDDS: „Codziennie odbieramy telefony z wołaniem o pomoc”
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Jak podaje Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, statystyki dotyczące telefonu zaufania za 2021 rok są zatrważająco dramatyczne. „Każdego dnia 15 młodych osób dzwoni i pisze z myślami samobójczymi, 21 mówi o depresji i obniżonym nastroju, a blisko 30 o lękach i presji, z którą sobie nie radzi”, czytamy w raporcie.

W 2021 roku Komenda Główna Policji zarejestrowała blisko 1500 prób samobójczych wśród dzieci i nastolatków do 18 roku życia, w tym aż 85 podjętych przez dzieci do 12 roku życia. W minionym roku aż 127 z nich zakończyło się zgonem dziecka…

– Tę dramatyczną sytuację potwierdzają również statystyki Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, według których w minionym roku konsultanci telefonu zaufania 116 111 aż 823 razy interweniowali w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia dziecka. To średnio ponad dwie interwencje dziennie! Był to najtrudniejszy, jak dotąd rok, jeśli chodzi o tę statystykę. W 2018 takich interwencji było 346, w 2019 – 519, w 2020 – 747 – informuje Monika Kamińska, specjalistka ds. PR FDDS.

Młode osoby kontaktujące się z Fundacją w 2021 roku najczęściej opowiadały o problemach dotyczących zdrowia psychicznego. – Nie ma dnia, kiedy zespół nie odebrałby telefonu, w którym pojawia się ten temat. W tych rozmowach słyszymy od dzieci, że nie wierzą w siebie, nie widzą sensu życia, że czują ciągły stres, z którym nie potrafią sobie poradzić. Mówią też o lękach i samotności, a także zachowaniach autodestrukcyjnych i myślach samobójczych – mówi Paula Włodarczyk, koordynatorka telefonu zaufania 116 111.

Innym problemem, który zgłaszały osoby młode w rozmowach była przemoc. Z danych opublikowanych przez Fundację Damy Dzieciom Siłę wynika, że w 2021 roku zarejestrowano ponad 3600 kontaktów dotyczących przemocy psychicznej (średnio niemal 10 kontaktów dziennie) oraz ponad 3300 kontaktów dotyczących przemocy fizycznej (średnio ponad 9 dziennie). Zespół 116 111 odnotował również ponad dwa tysiące zgłoszeń, których tematem była przemoc rówieśnicza, co stanowiło jedną trzecią wszystkich zgłoszeń dotyczących przemocy.

W minionym roku konsultanci telefonu zarejestrowali też blisko tysiąc telefonów dotyczących wykorzystywania seksualnego dzieci, w tym uwodzenia online (średnio niemal trzy kontakty dziennie).

– W Polsce funkcjonuje kilka telefonów zaufania, które oferują bezpłatną pomoc dzieciom i młodzieży. Tym lepiej, że jest ich kilka. Biorąc pod uwagę ogromną skalę potrzeb młodych ludzi i realne problemy z dostępem do profesjonalnej pomocy w najbliższym otoczeniu, każda tego typu inicjatywa jest cenna i potrzebna. Ważne, żeby dzieci wiedziały, gdzie mogą zadzwonić, i że po drugiej stronie usłyszą głos życzliwego dorosłego, który jest po to, żeby im pomóc w każdej sytuacji – mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz działający przy niej telefon zaufania 116 111 można wesprzeć przekazując 1 proc. podatku – KRS 0000 20 44 26.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO