Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Coraz więcej osób choruje na nowotwory złośliwe

wtorek, 29 stycznia 2019 13:52 / Autor: Magdalena Nowak
Coraz więcej osób choruje na nowotwory złośliwe
Coraz więcej osób choruje na nowotwory złośliwe
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Ponad 6 tysięcy mieszkańców województwa świętokrzyskiego zachorowało w 2016 roku na nowotwory złośliwe, 3,5 tysiąca osób przegrało walkę z chorobą  to najnowsze dane, które pojawiły się w Krajowym Rejestrze Nowotworów. Kobiety najczęściej chorują na nowotwór piersi, a mężczyźni na prostatę.  Najwyższa umieralność została odnotowana wśród chorych na raka płuc.

W województwie świętokrzyskim na raka piersi choruje rocznie ponad 500 kobiet, 200 z nich umiera. - Wzrasta zachorowalność, jednak dobrą wiadomością jest fakt, że dzięki coraz nowszym metodom zmniejsza się umieralność. Rak piersi zostaje jednak nadal najczęściej występującym nowotworem u kobiet - informuje dr Małgorzata Biskup ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. -Ten nowotwór dotyczy w głównej mierze kobiet po 50 roku życia, dlatego też badania profilaktyczne kierujmy dla pań w wieku 50-69 lat. Potocznie ta choroba kojarzona jest z guzkiem, jednak istnieje szereg niepokojących objawów m.in. powiększone węzły chłonne pod pachą, zmiany wielkości, kształtu i symetrii piersi oraz wyciek z brodawek. Takie zmiany powinny skłonić kobietę do wizyty u specjalisty- uzupełnia lekarz.

Nowotwory są wykrywane w coraz wcześniejszym stopniu zaawansowania.-Wcześniejsza wykrywalność ma istotny wpływ na wyniki leczenia. W przeważającej większości wykonujemy zabiegi oszczędzające piersi oraz odtwórcze. Dzięki technikom medycyny nuklearnej możemy w sposób nowoczesny i bezpieczny wykonywać zabiegi - zaznaczył prof. Stanisław Góźdź dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Jeśli chodzi o najczęstszą przyczynę zgonów w województwie świętokrzyskim to zarówno u kobiet jak i u mężczyzn jest to rak płuc. -W przypadku raka płuc nie mamy w tej chwili programu profilaktycznego, jednak jest plan ministerialny aby wprowadzić taki projekt.  Trzeba zwrócić uwagę na to, że leczenie nowotwór prostaty i piersi jest na wysokim poziomie, pomimo, że nowotwory te występują najczęściej to nie prowadzą najczęściej do zgonów - zaznaczył Leszek Smorąg, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO.

W regionie maleje zachorowalność na raka szyjki macicy. W 1999 roku 140 kobiet zostało dotkniętych tą dolegliwością, natomiast w 2016, 67 pań. -Nadal mnóstwo osób chorych zgłasza się do lekarzy w zaawansowanym stadium choroby. Ludzie nie chcą mówić i przyznawać się do swoich dolegliwości, to cały czas jest problem wstydliwy - zaznaczył prof. Stanisław Góźdź.

Cały czas rośnie wskaźnik zachorowalności w regionie świętokrzyskim. W 1999 roku na 100 tys. mieszkańców na nowotwory złośliwe zachorowało ok. 370 osób, natomiast w 2016 roku  wzrosło do ok. 500 osób.

Najnowsze dostępne dane dotyczące zachorowań i zgonów pochodzą z 2016 roku. Informacje podawane są z dużym opóźnieniem, ponieważ proces zbierania i dokładnego opracowywania ich zajmuje specjalistom około dwóch lat.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO