Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Cyto Maniek ŚCO rusza w drogę. Bezpłatne badania dla pań

czwartek, 27 stycznia 2022 09:16 / Autor: Magdalena Nowak
Cyto Maniek ŚCO rusza w drogę. Bezpłatne badania dla pań
Cyto Maniek ŚCO rusza w drogę. Bezpłatne badania dla pań
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Cyto Maniek czyli cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii wyrusza w objazd po województwie świętokrzyskim. Na początek mobilna pracownia diagnostyczna ŚCO odwiedzi Małogoszcz, Łopuszno, Strawczyn, Smyków i Mniów.

Cyto Maniek już obudzony ze snu zimowego. W tym czasie mobilna pracownia diagnostyczna ŚCO przeszła gruntowny przegląd, a znajdujący się w niej mammograf cyfrowy – zewnętrzną kontrolę jakości i audyt kliniczny w zakresie optymalnej dawki promieniowania emitowanego na gruczoł piersiowy, jakości zdjęć oraz lekarskiej oceny diagnostyki. Wyniki kontroli potwierdzają, że wszystkie parametry są na odpowiednim poziomie, a diagnostyka jest bezpieczna i precyzyjna.

Bezpłatna mammografia - zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi – jest przeznaczona dla pań w wieku 50-69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Z bezpłatnego badania cytologicznego w ramach Programu profilaktyki raka szyjki macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z programem badanie należy powtarzać co trzy lata. W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje cytologii podczas jednego badania: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek.

Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk i pomiar temperatury.

Jak zapewnia dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, diagnostyka w cytomammobusie ŚCO jest całkowicie bezpieczna. Personel został zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzega wszystkich zaleceń przeciwepidemicznych, jest wyposażony w środki ochrony indywidualnej, maseczki, płyn do dezynfekcji. Po każdym badaniu sprzęt jest dezynfekowany. Pacjentki są umawiane na konkretną godzinę, aby nie musiały czekać w kolejce.

Rozkład postoju cytomamobusa

31 stycznia-1 lutego – Małogoszcz (miejsce stacjonowania przy Urzędzie Miasta i Gminy)

2-3 – Łopuszno (przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II)

4 lutego – Strawczyn (przy ośrodku zdrowia przy ul. Ogrodowej)

7 lutego – Smyków (przy Urzędzie Gminy)

8-9 lutego – Mniów (przy Urzędzie Gminy).

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO