Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Cyto Maniek ŚCO w Świętokrzyskiem. Sprawdź, gdzie zaparkuje

piątek, 29 lipca 2022 15:10 / Autor: Weronika Kępa
Cyto Maniek ŚCO w Świętokrzyskiem. Sprawdź, gdzie zaparkuje
Cyto Maniek ŚCO w Świętokrzyskiem. Sprawdź, gdzie zaparkuje
Weronika Kępa
Weronika Kępa

Cyto Maniek, czyli cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, będzie dyżurował w pierwszym tygodniu sierpnia w Leszczach, Busku Zdroju, Wiślicy, Złotej i Kielcach. Właśnie w tych miejscach panie będą mogły wykonać bezpłatne badania profilaktyczne.

Trasa Cyto Mańka:

  • 1 sierpnia – Leszcze (na terenie firmy Siniat, Leszcze 15)
  • 2-3 sierpnia – Busko Zdrój (przed Przychodnią Rejonową nr 1, ul. Sądowa 9)
  • 4 sierpnia – Wiślica (przy Samorządowym Zakładzie Opieki Zdrowotnej, ul. Kilińskiego 20)
  • 5 sierpnia – Złota (parking obok Biblioteki Gminnej)
  • 6 sierpnia – Kielce (Rynek, badania w godz. 10.00-17.00)
  • 7 sierpnia – Busko Zdrój (przy Buskim Centrum Kultury, ul. Mickiewicza 22, w godz. 10.00-16.00)
  • 8 sierpnia – Złota (parking obok Biblioteki Gminnej)

Przypominamy, że bezpłatna mammografia, zgodnie z programem profilaktyki raka piersi, jest przeznaczona dla pań w wieku 50–69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata. Z kolei z bezpłatnego badania cytologicznego mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Badanie należy powtarzać co trzy lata.

W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje cytologii podczas jednego badania: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek.

Ponadto w cytomammobusie ŚCO prowadzona jest bezpłatna diagnostyka molekularna wirusa HPV (będącego głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka szyjki macicy). Badanie przeznaczone dla kobiet w wieku 30-59 lat i nie jest badaniem na życzenie. O tym, czy pacjentka zostanie zakwalifikowana do pilotażowych badań HPV-DNA zdecyduje losowo system informatyczny po wprowadzeniu jej danych.

Na badania należy zabrać ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. Diagnostyka jest prowadzona w godzinach 10.00-16.00.  Konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300.

Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytomammobusa powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO