Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Czad niebezpieczny także latem. Tylko w sierpniu – 19 interwencji strażaków

wtorek, 22 sierpnia 2023 14:47 / Autor: Aleksandra Rękas
Czad niebezpieczny także latem. Tylko w sierpniu – 19 interwencji strażaków
Czad niebezpieczny także latem. Tylko w sierpniu – 19 interwencji strażaków
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Mnóstwo zgłoszeń związanych z ulatnianiem się tlenku węgla otrzymują świętokrzyscy strażacy. Od początku tego roku interweniowali w takich przypadkach już 87 razy.

Tlenek węgla nazywany jest cichym zabójcą – ten bezwonny, bezbarwny i silnie toksyczny gaz łączy się z krwią trzysta razy „chętniej” niż z tlenem. I przysparza strażakom dużo pracy.

- Tylko w sierpniu odnotowaliśmy już 19 przypadków ulatniania się czadu, to najwięcej w całym roku. Warto podkreślić, że w związku z pojawianiem się tlenku węgla, od początku tego roku 21 osób zostało poszkodowanych, w tym pięcioro dzieci. Jedna osoba zmarła – przypomina st. kpt. Marcin Bajur, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach.

Dlaczego w trakcie letnich miesięcy to zagrożenie jest tak duże?

- Związane jest to z zaburzoną pracą układów wentylacyjnych. Gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż w naszych mieszkaniach, tlenek węgla nie wydostaje się na zewnątrz. Temu zagrożeniu sprzyja bezwietrzna aura – wyjaśnia Bajur.

Na zatrucie czadem najbardziej narażeni są mieszkańcy bloków, którzy korzystają z piecyków gazowych starego typu. Najlepszym sposobem na zminimalizowanie ryzyka jest częste wietrzenie pomieszczeń i – zainwestowanie w czujnik czadu. By przypomnieć o tym mieszkańcom naszego województwa, strażacy co roku organizują akcję „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO