Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Czy województwo przejmie „Krzemionki”? Marszałek odpowiada radnym

poniedziałek, 25 października 2021 22:38 / Autor: Michał Łosiak
Czy województwo przejmie „Krzemionki”? Marszałek odpowiada radnym
Czy województwo przejmie „Krzemionki”? Marszałek odpowiada radnym
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Od kilku miesięcy radni z Komisji Edukacji, Kultury i Sportu domagali się deklaracji od władz województwa świętokrzyskiego ws. „Krzemionek” i ewentualnego współprowadzenia obiektu przez nasz region. Podczas poniedziałkowej (25 marca) sesji Sejmiku Województwa na ich pytania odpowiedział Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Przypomnijmy, że już niedługo podpisana zostanie umowa o współprowadzeniu jednostki przez ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu oraz powiat ostrowiecki.

– Brakuje tam trzeciego partnera, albo chociaż kolejnego wsparcia. Warto wzmocnić „Krzemionki”, bo to jedyne miejsce wpisane u nas na listę UNESCO. i zabytek klasy „zero”. Nie ma nas tam, a szkoda. W ubiegłym roku wsparliśmy to miejsce jedynie w wysokości 30 tysięcy złotych – mówił Arkadiusz Bąk, radny Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Radnemu wtórowała radna Agnieszka Buras.

– Chciałabym wesprzeć ten głos, bo nasza komisja postulowała to już kilka miesięcy temu. Uważam, że powinniśmy zrobić z kilku względów. Współprowadzenie to podniesienie rangi tego muzeum i większe możliwości do promowania tego miejsca. Grupy wycieczkowe odwiedzają często Bałtów zapominając o „Krzemionkach” – tłumaczyła Agnieszka Buras z Komisji Edukacji, Kultury i Sportu.

Marszałek Andrzej Bętkowski przyznał, że aktywność samorządu województwa w „Krzemionkach” powinna być większa.

– Rozmawialiśmy z wicepremierem o „Krzemionkach”. Jest on bardzo tym obiektem osobiście zainteresowanym. Ustaliliśmy jednak, że my bierzemy Muzeum Okręgowe w Sandomierzu, a pan minister „Krzemionki” właśnie. Nie ma więc mowy o współprowadzeniu, ale warto zastanowić się nad zwiększeniem dofinansowania. Będziemy o tym myśleć – odpowiedział marszałek.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO