Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Depresja i jej oblicza. Jak jej zapobiegać?

wtorek, 15 czerwca 2021 15:39 / Autor: Magdalena Nowak
Depresja i jej oblicza. Jak jej zapobiegać?
Depresja i jej oblicza. Jak jej zapobiegać?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Szacuje się, że w Polsce na depresję cierpi 1,5 miliona ludzi. Coraz częściej są to osoby aktywne zawodowo i odnoszące sukcesy w pracy. Według specjalistów, powodem szerzenia się tej choroby jest m.in. szybkie tempo życia i zaburzenie proporcji między pracą, a wypoczynkiem. Jakie symptomy powinny nas zaniepokoić i jak sobie radzić z obniżonym samopoczuciem?

Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że do 2030 roku depresja będzie  najczęściej występująca chorobą na całym świecie.

– Depresja jest bez wątpienia przypadłością XXI wieku, głównym jej objawem jest obniżenie samopoczucia. Osoby na nią cierpiące nie mają chęci do robienia czegokolwiek, najchętniej cały czas leżałyby w łóżku. Choroba ta kojarzy się ze smutkiem, melancholią i brakiem energii do życia. Chorzy bardzo często zamykają się na pomoc. U wielu pacjentów na taki stan rzeczy ma wpływ szybkie tempo życia. Bardzo dużo pracują, poświęcają się różnym sprawom, a nie mają czasu dla samych siebie. Znaczna grupa ludzi dotkniętych depresją to ci, którym zmarła bliska osoba,  rodzice, którzy mają niepełnosprawne dzieci oraz osoby, które nieoczekiwanie znalazły się w trudnej życiowej sytuacji – mówi Katarzyna Oberda, psycholog kliniczny i osobowości.

Sposobów na leczenie depresji jest kilka, uzależnione są często od stanu nasilenie choroby. – W przypadku ciężkiej postaci depresji najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne, które monitoruje lekarz specjalista. W przypadkach lżejszych - pomocna będzie witamina D oraz ziołolecznictwo, polecam oczywiście melisę oraz różnego rodzaju preparaty z wyciągiem z szyszek chmielu. Przestrzegam natomiast przed sięganiem po alkohol w stanach obniżonego samopoczucia, ponieważ w ten sposób wpadamy w błędne koło. Z jednego problemu uciekamy w drugi – dotyczy to również hazardu czy problemów z odżywaniem – tłumaczy Katarzyna Oberda

– W stanach obniżonego samopoczucia polecam oczywiście aktywność fizyczną, ruch wpływa korzystnie nie tylko na nasze ciało, ale też nastrój. Doskonałe będą spacery, rower oraz różnego rodzaju zestawy treningów, które są ogólnodostępne na kanale YouTube – wśród nich szczególnie zumba, która jest połączeniem tańca i fitnessu. Z opinii wielu osób możemy usłyszeć, że fantastycznie wpływa na polepszenie nastroju.  W porze letniej warto postawić na aktywność fizyczną na zewnątrz, promienie słońca to również wspaniały antydepresant, który przywraca nam radość życia. Niezwykle ważny jest również sen, standardowo mówi się o ośmiu godzinach i tyle byłoby najlepiej spać, a minimum to 6-7 godzin. Najgorsze jest siedzenie w domu i zamknięcie się na ludzi. Jeśli natomiast spędzamy w nim sporo czasu np. ze względu na pracę, musimy zadbać o przewietrzenie pomieszczeń i nasłonecznienie ich  – dodaje specjalistka.

Wszystkie domowe sposoby na poprawę nastroju mogą być pomocne w przeciwdziałaniu depresji, jednak jeśli choroba mocno daje się we znaki leczenie należy powierzyć specjalistom.  Nasza rozmówczyni zaleca, aby w pierwszej kolejności udać się do lekarza pierwszego kontaktu i wykonać badania krwi, które często mogą być kluczowe przy dalszej diagnostyce. Ponadto pomoc w walce z depresją można uzyskać pod wieloma numerami telefonu, wśród nich jest Całodobowe Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie Psychicznym 800 70 22 22, Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży tel. 116 111, Antydepresyjny Telefon Zaufania te. 22 654 40 41 oraz Telefon Zaufania dla Osób Dorosłych w Kryzysie Emocjonalnym tel. 116 123.

Tag: depresja
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO