Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Dodatkowe fundusze unijne dla świętokrzyskiego uruchomione

czwartek, 20 stycznia 2022 13:23 / Autor: Magdalena Nowak
Dodatkowe fundusze unijne dla świętokrzyskiego uruchomione
Dodatkowe fundusze unijne dla świętokrzyskiego uruchomione
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Województwo świętokrzyskie znalazło się w gronie sześciu regionów, które jako pierwsze uruchomią  unijne fundusze w ramach REACT-EU. Dla pierwszych sześciu województw Komisja Europejska uruchomiła łącznie 136 milionów euro na zadania  związane z walką ze skutkami pandemii koronawirusa oraz inwestycjami w cyfrową i ekologiczną transformację.

Regiony mają różne plany wydatkowania tych pieniędzy, województwo świętokrzyskie stawia na ochronę klimatu. Na ten cel w naszym regionie zostanie przeznaczone 71 mln zł. Zarząd Województwa w środę, 19 stycznia uruchomił procedurę realizacji projektów w ramach nowej osi Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, do której zostały wprowadzone środki REACT-EU.

– Bardzo cieszymy się z decyzji Komisji Europejskiej, bowiem oznacza ona, że już wkrótce będziemy mogli ruszyć z projektami, które przewidzieliśmy do realizacji w ramach REACT-EU. To poważny zastrzyk pieniędzy i szansa na pobudzenie gospodarki regionu – mówi marszałek Andrzej Bętkowski.

– W naszym regionie wsparcie zostanie przeznaczone na przedsięwzięcia z obszaru energetyki, które służą zmniejszeniu emisji substancji szkodliwych dla środowiska oraz podnoszeniu efektywności energetycznej – dodaje.

Dofinansowane zostaną projekty znajdujące się na liście rezerwowej konkursu z Działania 3.3 dotyczącego głębokiej modernizacji energetycznej budynków użyteczności publicznej oraz przedsięwzięcie pod nazwą „Nowe źródło ciepła dla Świętokrzyskiego Centrum Onkologii i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach”, który zakłada likwidację kotłowni węglowej obsługującej obie lecznice. Projekty, które będą realizowane w ramach tego instrumentu, muszą się zakończyć do grudnia 2023 r. Czasu nie jest więc dużo.

Przypomnijmy, że RACT-EU to forma pomocy w okresie przejściowym między perspektywami finansowymi Unii Europejskiej 2014-2020 a 2021-2027. Instrument ten ma kluczowe znaczenie w najbliższych latach dla odbudowy gospodarki dotkniętej skutkami kryzysu wywołanego koronawirusem oraz pobudzenia inwestycji.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO