Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Duże zainteresowanie programem "Profilaktyka 40 plus"

czwartek, 29 lipca 2021 09:41 / Autor: Magdalena Nowak
Duże zainteresowanie programem "Profilaktyka 40 plus"
Duże zainteresowanie programem "Profilaktyka 40 plus"
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Już od blisko miesiąca działa program „Profilaktyka 40 plus”. Jak potwierdzają przedstawiciele jednostek, w których projekt jest realizowany, cieszy się on dużym zainteresowaniem.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że znacznie spadła zgłaszalność na badania profilaktyczne. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Właśnie dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć schorzenie bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.

Przychodnie, które realizują program „Profilaktyka 40 plus” podkreślają, że cieszy się on sporym zainteresowaniem. – Nie narzekamy na zainteresowanie, bardzo dużo osób dopytuje o szczegóły realizacji pakietu badań. Na ten moment mamy zapisanych pacjentów do końca sierpnia i cały czas przybywa chętnych – mówi Michał Bator, dyrektor Centrum Medycznego Zdrowie.

Podobnie jest w innych placówkach.  – Zainteresowanie jest naprawdę bardzo duże. Mamy dwie grupy pacjentów – jedni są dobrze zorientowani jakie badania obejmuje program, inni nie wiedzą na jego temat nic, ale służmy oczywiście wsparciem. Osoby starsze mają czasami problem z pobraniem skierowania z Internetowego Konta Pacjenta, ale wtedy z pomocą przychodzi infolinia i problem rozwiązany – mówi przedstawicielka przychodni Meduniv w Kielcach.  

– Pacjenci dzwonią dopytują i zapisują się. Chętnych jest sporo, ale jeszcze nie na tyle, żeby tworzyły się duże kolejki. Warto więc skorzystać z badań teraz w sezonie urlopowym, czas oczekiwania to dwa czy trzy dni – mówi przedstawicielka przychodni Intercard w Pińczowie.

Każdy, kto ma 40 lat lub więcej w ramach programu otrzymuje jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań. Pakiet dla kobiet zawiera: morfologię krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi, stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy, stężenie poziomu glukozy, oznaczenie hemoglobiny glikowanej HbA1c, kreatyninę, badanie ogólne moczu, kwas moczowy oraz krew utajoną w kale. Pakiet dla mężczyzn zawiera dodatkowo badanie w kierunku raka prostaty PSA. W pakiecie wspólnym jest natomiast: pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI) oraz ocenę miarowości rytmu serca.

Listę placówek, które realizują badania w ramach programu „Profilaktyka 40 plus” można znaleźć na stronach: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/ProgramyProfilaktyczne lub https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania. Na ten monet w województwie świętokrzyskim jest 18 miejsc, gdzie zbadamy się w ramach programu. Będzie ich jednak przybywać, ponieważ przychodnie cały czas mogą składać do NFZ dokumenty kwalifikujące do wzięcia udziału w projekcie.  

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO