Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu

wtorek, 07 lutego 2023 10:56 / Autor: Aleksandra Rękas
Obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu
Obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Dziś (siódmego lutego) obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Choć współcześnie nie wyobrażamy sobie dnia bez dostępu do Sieci, to oszuści niestety również. – Nie ma tygodnia bez cyberprzestępstw – mówią policjanci.

Cyberprzestępcy mają doskonale opanowane techniki hakerskie. Niejednokrotnie poprzez emaile czy smsy podszywają się pod najróżniejsze podmioty. Wysyłają fałszywe linki, kierujące nas na przykład do kont bankowych.

- Oszuści, mając dostęp do naszych internetowych kont, nie tylko czyszczą je do cna, ale i zaciągają kredyty. Cybeprzestępcy są bardzo aktywni także na portalach aukcyjnych. Ich metodą jest podszywanie się pod konsumenta zainteresowanego kupnem danego przedmiotu – alarmuje  podkomisarz Damian Janus, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Oszuści w sieci sięgają i po inne metody. Podszywają się pod naszych bliskich i przyjaciół, lub zawierają nowe znajomości, licząc na szybki zysk. Przykładem może być historia z końca stycznia tego roku, kiedy to 56-latka ze Starachowic nawiązała internetową znajomość z „lekarzem z Ameryki”. Mężczyzna obiecywał bajeczną fortunę i zapewniał o swym uczuciu, jednocześnie prosząc o… pieniądze.

- W oddziale placówki bankowej pojawiła się kobieta, która chciała przelać dziesięć  tysięcy euro na zagraniczne konto. Wezwani na miejsce policjanci dowiedzieli się od klientki, że na jednym z portali nawiązała kontakt z mężczyzną podającym się za „lekarza z Ameryki”. 56-latka korespondowała z nim od kilku miesięcy - informował mł. asp. Paweł Kusiak z KPP w Starachowicach.

Tą próbę oszustwa, dzięki czujności pracownicy banku, udało się udaremnić. Niestety, inaczej było w przypadku 23-latka. Ten mężczyzna posłuchał rad oszusta podającego się za pracownika firmy inwestycyjnej. Zainstalował aplikację, dającą przestępcom dostęp do ekranu jego urządzenia. W ten sposób uzyskali oni dane do jego konta bankowego, a 23-latek stracił ponad sto tysięcy złotych.

Policjanci mają swoje sukcesy w zatrzymywaniu cyberprzestępców. W listopadzie ubiegłego roku, mundurowi rozbili szajkę, która wysyłała fałszywe linki i kradła pieniądze z kont bankowych.

- Ustalenia pozwoliły skierować do sądu akt oskarżenia przeciwko 15 osobom z powiatu skarżyskiego. Pokrzywdzonych z kolei zostało aż 66 osób z całego Polski. Łączna suma strat oszacowana została na kwotę ponad 840 tysięcy złotych – informował Artur Majchrzak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Warto pamiętać o zagrożeniach w sieci – w Dniu Bezpiecznego Internetu i nie tylko.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO