Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Dziś Światowy Dzień Onkologii. ŚCO zachęca do profilaktyki

poniedziałek, 04 października 2021 10:03 / Autor: Magdalena Nowak
Dziś Światowy Dzień Onkologii. ŚCO zachęca do profilaktyki
Dziś Światowy Dzień Onkologii. ŚCO zachęca do profilaktyki
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

4 października obchodzimy Światowy Dzień Onkologii. W Polsce na nowotwory umiera rocznie około sto tysięcy osób. Najczęściej chorujemy na nowotwory: płuc, piersi, prostaty, jelita grubego, jajników oraz szyjki macicy. Mimo, że świadomość społeczeństwa na temat tych chorób rośnie, to nadal wiele osób zapomina o profilaktyce.

Każdego roku z powodu raka odchodzą ludzie z naszego otoczenia. Choroba jest do pokonania, jeśli zostanie zdiagnozowana we wczesnej fazie. Jak mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Onkologii, cały czas wiele osób odkłada badania na później.

– Panie są bardziej zdyscyplinowane, a panowie bardziej się boją badań. Cały czas naszym najważniejszym zadaniem jest uświadamianie i zachęcanie do profilaktyki. Nie ustajemy w apelach, jesteśmy cały czas otwarci. Wciąż powtarzam: kropla drąży skałę. O wiele łatwiej było mi wybudować Świętokrzyskie Centrum Onkologii, natomiast znacznie trudniej jest zmienić mentalność społeczeństwa tak, żeby chciała aktywnie brać udział w walce o swoje zdrowie i życie. Cały czas jest to dla nas ogromne wyzwanie – mówi prof. Stanisław Góźdź.

ŚCO od wielu lat realizuje liczne badania profilaktyczne, których celem jest wykrycie nowotworów we wczesnym stadium.

– ŚCO jest realizatorem programów, które są proponowane przez NFZ oraz Ministerstwo Zdrowia. Te sztandarowe to badania cytologiczne i mammograficzne. Oprócz tego kolonoskopia oraz działania realizowane ze środków europejskich, czyli profilaktyka nowotworów głowy i szyi oraz płuc. Jeśli chodzi o profilaktykę raka płuc, to nowość nie tylko na skalę ogólnopolską, ale i europejską – tłumaczy, dr Leszek Smorąg, specjalista ginekologii onkologicznej, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej w ŚCO

- Poza badaniami belgijskimi i holenderskimi, jest to pierwszy program, który obejmuje wieloletnich palaczy i nie jest to rentgen płuc. Udowodniono bowiem, że rentgen klatki piersiowej nie ma zastosowania w profilaktyce raka płuca. Nasi pacjenci są natomiast poddawani niskodawkowej tomografii klatki piersiowej - dodaje dr Smorąg.

Cały czas rośnie wskaźnik zachorowalności na raka w regionie świętokrzyskim. W 1999 roku na 100 tys. mieszkańców na nowotwory złośliwe zachorowało ok. 370 osób, natomiast w 2016 roku  wzrosło do ok. 500 osób.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO