Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

E-dowód coraz bliżej. Czy urzędnicy są gotowi?

czwartek, 21 lutego 2019 12:58 / Autor: Beata Kwieczko
E-dowód coraz bliżej. Czy urzędnicy są gotowi?
E-dowód coraz bliżej. Czy urzędnicy są gotowi?
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Od 4 marca będzie można składać wnioski o wydanie dowodu elektronicznego. Będzie to plastikowa karta wyposażona w elektroniczny czip, na którym zostaną zapisane dane właściciela dokumentu. Dziś przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji spotkali się z pracownikami świętokrzyskich samorządów odpowiedzialnymi za wydawanie e-dowodów.

Celem spotkania było przygotowanie urzędników na wdrożenie e-dowodu po dłuższym okresie przygotowań do wprowadzenia nowego dokumentu tożsamości z warstwą elektroniczną.

- Nowy dowód osobisty będzie podlegał wymianie jedynie na wniosek właściciela. Nie trzeba wymieniać starego dowodu, chyba że upłynął termin ważności. Warto jednak rozważyć wymianę ze względu na korzyści, które daje warstwa elektroniczna dowodu, czyli potwierdzanie swojej obecności czy uwierzytelnieniu się w usługach szeroko pojętej administracji publicznej - informuje Łukasz Skowron z Ministerstwa Cyfryzacji.

Przemysław Filuta z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji podkreśla, ze celem spotkania jest potwierdzenie, że urzędnicy są gotowi do obsługi obywateli i że ta obsługa będzie przebiegać sprawnie. - Wdrożenie projektu jest gotowe. Polska wytwórnia papierów wartościowych dostarczyła już w grudniu sto tysięcy blankietów, które zostały spersonalizowane przez Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA. W tej chwili trwają jeszcze tylko testy bezpieczeństwa prowadzone przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Spotkanie z pracownikami świętokrzyskich samorządów odbyło się w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach. - Chcemy przygotować urzędników tak, aby to co jest ważne dla naszych obywateli mogli przekazywać w sposób klarowny. Nie ma obowiązku wymiany tradycyjnych dowodów osobistych na nowe, ale chcemy zachęcić wszystkich mieszkańców, aby zwrócili uwagę na tę formę dowodu osobistego. Oprócz tego, że sprawdza tożsamość i pozwala przekraczać granice niektórych państw, to możemy dzięki niemu stosować podpis elektroniczny czy logować sie przez ePUAP - mówi Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

W wydarzeniu uczestniczył również senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń. - Do całej masy e-dokumentów, do której jesteśmy przyzwyczajani od dłuższego czasu dołącza również e-dowód. Jest to kontynuacja polityki państwa zmierzająca do ułatwień dla obywateli w codziennym funkcjonowaniu, ale jest to także odpowiedź na rosnące w świecie potrzeby w aspekcie cyfryzacji. Jest to nieuchronne zjawisko i dzisiejszy spotkaniem chcemy wspomóc tych wszystkich, którzy będą w najbliższym czasie korzystać z tej ważnej usługi. Niesie to za sobą na pewno wiele zagrożeń, jak i cała cyfryzacja i dostęp do Internetu, ale niesie też wiele udogodnień dla obywateli i jest to dla nas najważniejsze. Fachowcy i odpowiednie służby pracują nad tym, żeby również ten dokument był właściwie zabezpieczony, aby obywatele mogli korzystać z jego dobrodziejstw czując się bezpiecznymi w świecie XXI wieku - powiedział senator.

Wnioski o nowe dowody z warstwą elektroniczną można składać od 4 marca w sposób tradycyjny w urzędzie lub za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na platformie ePUAP i portalu Obywatel.gov.pl. Ministerstwo radzi, by składając wniosek online pamiętać, aby go prawidłowo wypełnić i sprawdzić, czy załącza się do niego zgodne z wymaganiami zdjęcie. Na wydanie dokumentu trzeba będzie ustawowo czekać 30 dni. E-dowody będą wydawane bezpłatnie i będą ważne 10 lat.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO