Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

GDDKiA ogłasza przetarg na budowę kolejnego odcinka S74. Od Mniowa do Kielc

poniedziałek, 28 czerwca 2021 11:30 / Autor: Aleksandra Rękas
GDDKiA ogłasza przetarg na budowę kolejnego odcinka S74. Od Mniowa do Kielc
GDDKiA ogłasza przetarg na budowę kolejnego odcinka S74. Od Mniowa do Kielc
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na przetarg na zaprojektowanie i budowę odcinka Przełom/Mniów - węzeł Kielce Zachód. Droga będzie miała długość około 16,4 km.

Nowy dwujezdniowy przebieg S74 skomunikuje województwa łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie. Dzięki szybkiemu połączeniu z węzłami autostradowymi poprawi się bezpieczeństwo na drogach, a i komfort mieszkańców gmin Miedziana Góra oraz Mniów.

- Za nami kilkanaście lat ciężkiej pracy. Mimo wielu perypetii jesteśmy na finiszu prac przygotowawczych. Mamy nadzieję, że wyłoniony wykonawca zrealizuje to zadanie, według harmonogramu powinno to zająć do 39 miesięcy od czasu podpisania umowy. Terminem składania ofert prawdopodobnie będzie 30 lipca – informuje dyrektor Oddziału GDDKiA w Kielcach Krzysztof Strzelczyk.

 -W ramach inwestycji zaprojektowany i wybudowany zostanie odcinek dwujezdniowej drogi ekspresowej S74, o łącznej długości około 16,4 kilometra, przebiegający przez teren gmin: Mniów, Miedziana Góra i Strawczyn – informuje Małgorzata Pawelec-Buras, rzecznik GDDKiA w Kielcach.

Droga, na odcinku około 400 metrów biec będzie istniejącym śladem drogi krajowej nr 74 - począwszy od miejscowości Przełom. Następnie odbije w kierunku południowo-zachodnim i poprowadzona po nowym śladzie skomunikuje się z łącznicą węzła S7 Kielce Zachód.

Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski stwierdził, że jest to bardzo ważna inwestycja dla mieszkańców naszego województwa. 

- Wszyscy, którzy mieszkają w Kielcach wiedzą, że w tym miejscu tworzą się korki. To bardzo wyczekiwana trasa, jako mieszkaniec naszego miasta zdaję sobie sprawę z tego, że to przełomowa chwila – mówił.

Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu podkreślała, że inwestycja nie tylko ułatwi podróżowanie, ale i da impuls do rozwoju regionu.

- To ogromnie ważny moment, przełomowy. Inwestycja sprawi, że łatwiej będzie dojechać do ciągów autostradowych, pozwoli sprawnie się przemieszczać naszym mieszkańcom, a i kierowcom z całego kraju. Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy cieszyć się tą drogą– zaznaczała.

Agata Wojtyszek, poseł PiS mówiła, że dzięki aktywnemu działaniu powstają kolejne inwestycje drogowe.

- Świętujemy ogłoszenie przetargu, Ten odcinek o długości ponad szesnastu kilometrów sprawi, że przejazd będzie o wiele bezpieczniejszy – stwierdziła.

Senator PiS Krzysztof Słoń dodał, że ogłoszenie przetargu to radosna informacja.

- Pamiętamy że to trudny temat, głośny już od wielu lat. Cieszymy się, że już lada moment na miejscu pojawi się sprzęt i droga zacznie powstawać – skomentował.

W ramach inwestycji powstanie dwanaście wiaduktów drogowych, dwa mosty, a także przejścia dla zwierząt. Zbudowane zostaną również urządzenia ochrony środowiska, drogi dojazdowe oraz Miejsca Obsługi Podróżnych w miejscowości Przełom.   

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO