Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jadę do Chotelu czy Chotla Czerwonego? Językoznawca wyjaśnia

piątek, 28 maja 2021 15:30 / Autor: Wojciech Dudkowski
Jadę do Chotelu czy Chotla Czerwonego? Językoznawca wyjaśnia
fot. Piotr Michalec
Jadę do Chotelu czy Chotla Czerwonego? Językoznawca wyjaśnia
fot. Piotr Michalec
Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Odmiana nazw miejscowości może przysporzyć nam kłopotów. Jedną z charakterystycznych dla naszego regionu jest Chotel Czerwony w gminie Wiślica, gdzie znajduje się gotycki kościół św. Bartłomieja. Jak poprawnie powiedzieć o tym, że się tam wybieramy? Odpowiada profesor Marek Ruszkowski, językoznawca z UJK, autor „Słownika nazw miejscowości województwa świętokrzyskiego”.

– Zgodnie z miejscowym zwyczajem, poprawna forma brzmi „Chotla Czerwonego”. Już sama pisownia przez „ch” wskazuje na to, że nie traktuje się tego słowa tak samo jak „hotel”. „E” zanika, tak jak w odmianie innych nazw własnych lub nazwisk, na przykład „Wedel – Wedla” – tłumaczy językoznawca.

Jednak Chotel Czerwony to niejedyna miejscowość, której odmiana nie jest oczywista. Przykładem jest choćby Włoszczowa:

– Aktualne słowniki podają odmianę rzeczownikową „Włoszczowa – Włoszczowy”, jako miejscowość Włoszcza i tej należy się trzymać Jednak jeszcze w latach 70, w słowniku pod redakcją Witolda Doroszewskiego widniała odmiana przymiotnikowa „Włoszczowej”. Więc jeśli ktoś korzystał z tego słownika, a miał on 20 wydań, to mogła mu się utrwalić odmiana przymiotnikowa – tłumaczy profesor Marek Ruszkowski. Wspomniał również o wsi Kije w powiecie kazimierskim, której dopełniacz brzmi „Kij” - inaczej, niż w przypadku innych wsi w Polsce o tej samej nazwie

Nasz rozmówca wyjaśnił także, że o oficjalnej formie odmiany decyduje w większości przypadków miejscowy zwyczaj, czyli wersja, której używają mieszkańcy danej miejscowości:

– Językoznawcy zawsze starają się sprawdzić, jak ten zwyczaj wygląda. Bywa to jednak trudne, szczególnie w małych miejscowościach. Komisja, która się tym zajmuje, często dzwoni np. do miejscowej szkoły czy innej instytucji publicznej – wyjaśnił.

Profesor radzi także, jak zareagować, kiedy ktoś źle odmienia nazwę naszej miejscowości:

– Można delikatnie zwrócić uwagę, że w miejscowej tradycji lokalnej występuje inna odmiana.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO