Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jak idzie budowa obwodnic w regionie?

wtorek, 07 grudnia 2021 23:17 / Autor: Michał Łosiak
Jak idzie budowa obwodnic w regionie?
Jak idzie budowa obwodnic w regionie?
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Wąchock, Chmielnik, Osiek, Starachowice – obwodnice tych miast mają powstać w ramach rządowego programu. Sprawdziliśmy na jakim etapie są poszczególne inwestycje.

Obwodnica Wąchocka budowana jest na drodze krajowej 42. Tutaj ma powstać dwujezdniowa droga o długości 11,7 kilometra. W ramach kontraktu wybudowane zostaną skrzyżowania, obiekty inżynierskie, drogi dojazdowe, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

–  Inwestycja realizowana jest zgodnie z harmonogramem. Prace projektowe prowadzone będą do lipca 2022. Zatwierdzone zostały m.in. projekty przebudowy mediów. Równolegle wykonawca prowadzi prace w terenie w oparciu o aktualną decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Do tej pory przeprowadzone zostało rozpoznanie saperskie, wycinka drzew i krzewów, prace archeologiczne. Trwają prace przy przełożeniu mediów. Wyznaczone zostało zaplecze budowy w okolicy skrzyżowania drogi krajowej 42 z przebiegiem przyszłej obwodnicy w Wielkiej Wsi. Rozpoczęła się budowa dróg technologicznych w śladzie przyszłych dróg dojazdowych – informuje Małgorzata Pawelec-Buras z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Z kolei obwodnice Chmielnika i Osieka są realizowane na podobnym etapie.

–  Dla obu inwestycji prowadzone są prace przygotowawcze w zakresie opracowania Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, wariantów przebiegu, uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz opracowania elementów koncepcji programowej i przygotowania materiałów do przetargu na realizację w systemie projektuj i buduj – dodaje Małgorzata Pawelec-Buras.

Od czwartego kwartału 2020 roku trwa opracowanie materiałów do wniosku o decyzję środowiskową. Odbyły się już spotkania informacyjne w Chmielniku i Osieku, podczas których przedstawiono proponowane warianty przebiegów obwodnic. Dla obu inwestycji złożenie wniosków o decyzje środowiskowe planowane w 2022 roku, a zakończenie etapu prac przygotowawczych i ogłoszenie przetargu na realizację w systemie projektuj i buduj pod koniec 2023 roku.

Z kolei obwodnica Starachowic jest na etapie prac przygotowawczych.

Od drugiego kwartału 2021 roku trwa opracowanie materiałów do wniosku o decyzję środowiskową. W przyszłym roku planowane są spotkania informacyjne, podczas których przedstawione zostaną aktualnie opracowywane warianty przebiegu obwodnicy. Złożenie wniosku o decyzję środowiskową planowane jest w 2023 roku, a zakończenie etapu prac przygotowawczych i ogłoszenie przetargu na realizację w 2024 roku – mówi nasza rozmówczyni.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO