Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jak udzielić pomocy w przypadku obrażeń spowodowanych wybuchem petardy?

wtorek, 29 grudnia 2020 14:09 / Autor: Aleksandra Rękas
Jak udzielić pomocy w przypadku obrażeń spowodowanych wybuchem petardy?
Jak udzielić pomocy w przypadku obrażeń spowodowanych wybuchem petardy?
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Tegorocznego Sylwestra raczej będziemy spędzać w kameralnym gronie, bez hucznych imprez. Mimo tego, wciąż popularne są fajerwerki – a te w połączeniu z alkoholem i brawurą mogą zakończyć się tragicznie.

Oparzenia, rany szarpane, urazy mechaniczne, amputacje urazowe, tymczasowe bądź trwałe uszkodzenia wzroku lub słuchu – obrażeń, jakich można doznać nieostrożnie obchodząc się z fajerwerkami jest cała masa. Co zrobić, by się przed nimi ustrzec? Bezwzględne stosować się do instrukcji obsługi artykułów pirotechnicznych oraz nie dopuszczać do ich użycia i odpalania przez dzieci.

Jak pomóc komuś, kto oparzył się w skutek wystrzelenia petardy?

- Jeśli podczas wybuchu zapaliło się ubranie poszkodowanego, należy je jak najszybciej ugasić. W tym celu można użyć koca, polać materiał zimną wodą, a nawet przewrócić poszkodowanego na ziemię i turlać. Ważne - nie gasimy ubrań gaśnicą! Następnie upewniamy się, że miejsce jest już bezpieczne i że nie grozi nam żadne niebezpieczeństwo. Osobę poszkodowaną izolujemy od miejsca, w którym nastąpił wybuch. Nie wiemy przecież, czy uszkodzone fajerwerki lub petardy nie wybuchną ponownie – mówi lekarz Mariusz Pacałowski, dyrektor Merytoryczny Akademii Ratownictwa LUX MED.

Jeśli obrażenia wydają się lekkie, oparzony obszar należy schłodzić zimną, ale nie lodowatą wodą. Jeżeli natomiast petarda wybuchła w dłoniach i mamy do czynienia z silnym oparzeniem i obrażeniami mechanicznymi - taką ranę należy wówczas zabezpieczyć jałową gazą.

- W sytuacji rozległych, poważnych obrażeń, nie polewamy uszkodzonych miejsc wodą. Pamiętajmy o tym, że jeśli ubranie przywarło i przykleiło się do ciała poszkodowanego, pod żadnym pozorem nie odrywamy go od rany, ponieważ może to spowodować jeszcze bardziej rozległe uszkodzenia w obrębie poparzonego obszaru. Upewnijmy się dodatkowo, że usunęliśmy z nadgarstków i palców dłoni wszelką biżuterię: pierścionki, bransoletki czy zegarki – instruuje Mariusz Pacałowski.

Poszkodowanemu nie należy podawać nic doustnie (jedzenia, picia, środków przeciwbólowych). Jeśli oparzenia są rozległe, nie zostawiamy go samego do przyjazdu służb ratunkowych.  Gdy natomiast doszło do niebezpiecznych urazów w postaci ran szarpanych lub amputacji urazowych, należy bezzwłocznie zadzwonić na numer alarmowy.

- Amputowaną część ciała zabezpieczamy jałową gazą lub czystą ściereczką i umieszczamy ją w foliowym woreczku, który umieszczamy w drugim foliowym worku zawierającym wodę z lodem. Uszkodzoną część ciała poszkodowanego należy unieść powyżej jego serca i próbować zahamować krwotok, zabezpieczając ją kilkoma warstwami jałowej gazy. Na zwykłą ranę szarpaną i intensywnie krwawiącą stosujemy opatrunek uciskowy, natomiast w przypadku amputacji kończyn na poziomach wyższych niż palec (dłoń, przedramię, ramię, stopa, podudzie, udo) zakładamy opaskę uciskową w przypadku utrzymującego się krwotoku pomimo zastosowania opatrunku uciskowego – informuje dr. Pacałowski.

Planując pokaz fajerwerków, przed ich zakupem zawsze upewnijmy się, że opakowanie jest nienaruszone i nie nosi śladów uszkodzeń mechanicznych. Petardy kupujmy tylko od sprawdzonych dostawców.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO