Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Jedziesz na zagraniczne wakacje? Wyrób kartę EKUZ

środa, 19 maja 2021 12:34 / Autor: Magdalena Nowak
Jedziesz na zagraniczne wakacje? Wyrób kartę EKUZ
Jedziesz na zagraniczne wakacje? Wyrób kartę EKUZ
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Świętokrzyski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia przypomina o możliwości wyrobienia Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Gwarantuje ona możliwość skorzystania z pomocy placówek medycznych podczas pobytu w krajach Unii Europejskiej oraz obszaru płatniczego EFTA.

 – Zbliżają się wakacje, obostrzenia są mniejsze, dużo osób jest zaszczepionych i wyjazdy zagraniczne zaczynają się cieszyć sporą popularnością. W związku z tym przypominamy, że niezbędnym dokumentem przy wyjazdach za granicę – choć nieobowiązkowym – jest karta EKUZ.  Osoba ubezpieczona podczas pobytu w państwie członkowskim jest traktowana tak jak pacjenci kraju, do którego wyjeżdża. Świadczenia dotyczą zdarzeń medycznych nagłych np. przeziębień czy złamań - tłumaczy  Beata Szczepanek, rzecznik Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

– Kartę wyrabia się bardzo prosto, należy pobrać wniosek z naszej strony internetowej, wypełnić i wrzucić do skrzynki znajdującej się przed Punktami Obsługi interesantów, wniosek można zeskanować i wysłać mailem, a także przy użyciu ePUAP lub przez Internetowe Konto Pacjenta. W ostatnim czasie została wydłużona ważność karty. W przypadku osób, które osiągnęły wiek emerytalny, karta jest ważna 20 lat. Przedłużony został także termin karty u osób, które nie mają 18 lat, jednak są zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego lub mają rentę – dodaje rzecznik.

Karta EKUZ wydawana jest bezpłatnie. W jej ramach pacjent ma prawo do leczenia niezbędnego i nieplanowanego, na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele danego kraju. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za leczenie, pacjent z Polski z kartą EKUZ również za nie zapłaci.

Tag: EKUZ NFZ
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO