REGION
Kazimierza Wielka stawia na energię geotermalną


Energia geotermalna posłuży do ogrzewania budynków użyteczności publicznej w Kazimierzy Wielkiej. To kolejna w regionie inwestycja w odnawialne źródła energii. Jej wartość to niemal 13 milionów złotych. Znaczna część tej kwoty zostanie sfinansowana ze środków unijnych.
Projekt obejmie swoim zasięgiem prace związane z wykonaniem nowych lub zmodernizowaniem już istniejących odwiertów geotermalnych na terenie Kazimierzy Wielkiej, a także zbudowanie infrastruktury przesyłowej i modernizację kotłowni w czterech budynkach, które będą ogrzewane ciepłą wodą z wnętrza Ziemi. – Wytwarzanie ciepła w wielu z tych instytucji odbywało się za pomocą węgla. Cieszymy się, że w powiecie kazimierskim poprawi się powietrze, ale jest to ważne również z uwagi na przyszłość powiatu, która wiąże się z utworzeniem uzdrowiska – komentuje wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik.
Przypomnijmy, 4 lata temu w powiecie zostały wykonane doświadczalne odwierty, które uwidoczniły na głębokości 760 metrów najprawdopodobniej największe w Europie pokłady wód termalnych i siarkowych. – To, czym różnią się one od tych, które znajdują się w Busku-Zdroju, to fakt, że mają one właściwości termalne. Skład chemiczny jest podobny, jak w Busku, ale ich zasób jest nieporównywalnie większy – informuje Jan Nowak, starosta kazimierski. Ministerstwo Zdrowia nadało już Kazimierzy Wielkiej status uzdrowiska. W mieście powstanie otwarty basen mineralny. Wypełni go ta sama woda, która posłuży do ogrzewania budynków. Po odebraniu z niej ciepła, zostanie ona odprowadzona z powrotem do ziemi odwiertem chłonnym.







![[WIDEO] Nieudany przemyt. Zamiast chusteczek… papierosy bez akcyzy](/media/k2/items/cache/d48beab28745a7873bd70d0d98f2f550_L.jpg)
