Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Kleszcze atakują! Jak się przed nimi ustrzec?

czwartek, 10 czerwca 2021 11:32 / Autor: Magdalena Nowak
Kleszcze atakują! Jak się przed nimi ustrzec?
Kleszcze atakują! Jak się przed nimi ustrzec?
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Od początku roku do czerwca Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna odnotowała 20 zachorowań na boreliozę – chorobę przenoszoną przez kleszcze. Specjaliści przestrzegają, aby przed spacerem do lasu czy parku odpowiedni się ubrać, używać repelentów, a po powrocie do domu dokładnie obejrzeć swoje ciało.

Letnie miesiące sprzyjają wypoczynkowi na łonie natury, spacerom po lasach i parkach, gdzie łatwo również natrafić na kleszcze, bytujące w wysokich trawach. – Wybierając się do lasu, musimy przede wszystkim pamiętać o odpowiednim ubiorze – długich spodniach i koszulach z długim rękawem, a także nakryciu głowy. Kolejną ważną sprawą jest używanie repelentów czyli substancji odstraszających kleszcze. Te pajęczaki atakują nas na wysokości 1,5 metra, wyżej ich nie ma, występują najczęściej w trawach i krzakach. Jeśli kleszcz nas zaatakuje, to będzie wędrował po naszym ciele, szukając sobie odpowiedniego miejsca do wkłucia się, najlepszym będzie skóra ciepła, wilgotna i cienka –  mówi Ewa Ziemkiewicz, kierownik działu promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach.

– Pamiętajmy, że po powrocie z lasu, należy dokładnie obejrzeć swoje ciało, a przed samym wejściem do domu strzepnąć wierzchnią warstwę ubrania. Jeżeli się okaże, że mamy na sobie nieprzyjemną niespodziankę, nie powinniśmy wpadać w panikę, ponieważ znamy różne metody usunięcia kleszcza. W aptekach dostaniemy małe urządzenia, tzw. kleszczołapki, które nam pomogą w wyciągnięciu pajęczaka. Jeśli sami nie możemy sobie z tym poradzić, możemy udać się do przychodni. Pamiętajmy, żeby zrobić to jak najszybciej, bo im dłuższy jest okres wkłucia się kleszcza, tym większe ryzyko zakażenia chorobą. Po wyciągnięciu należy obserwować ciało w miejscu wkłucia – jeśli się zmienia, udajemy się do specjalisty – dodaje Ewa Ziemkiewicz.

Kleszcze częściej niż ludzi atakują zwierzęta, a to ze względu na wyższą temperaturę czworonogów. Wybierając się na spacer do lasu z psem, należy również zadbać o jego bezpieczeństwo, wybierając odpowiednie repelenty bądź specjalne obroże.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO