Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Kochasz przyrodę, a może jesteś fanem survivalu? „Zanocuj w lesie”!

środa, 21 kwietnia 2021 11:53 / Autor: Aleksandra Rękas
Kochasz przyrodę, a może jesteś fanem survivalu? „Zanocuj w lesie”!
Kochasz przyrodę, a może jesteś fanem survivalu? „Zanocuj w lesie”!
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Do tej pory w lasach można było nocować wyłącznie na polach biwakowych. Od pierwszego maja ulegnie to zmianie - każda jednostka Lasów Państwowych wskaże tereny o powierzchni przynajmniej 1500 hektarów dla miłośników natury.

 W odpowiedzi na apele zgłaszane przez miłośników przyrody, od pierwszego maja rozbijanie namiotów na terenach leśnych będzie możliwe na zdecydowanie większej przestrzeni. Wszystko za sprawą programu „Zanocuj w lesie”.

- Nie będzie konieczna żadna rezerwacja czy zgłaszanie chęci biwaku. Dyrektor generalny Lasów Państwowych, po uzyskaniu aprobaty Ministerstwa Klimatu i Środowiska, wprowadził program we wszystkich 429 nadleśnictwach. Każde z nich wyznaczy teren, z którego będą mogli korzystać miłośnicy biwakowania. Informacje znaleźć można stronie Banku Danych o Lasach – wyjaśnia Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

Na terenie powiatu kieleckiego takie miejsca mamy w nadleśnictwach: Daleszyce (obszar Lasów Cisowskich - kompleks między Daleszycami a Widełkami), Łagów (kompleks leśny wokół Pasma Jeleniowskiego), Zagnańsk (leśnictwa: Adamów, Występa, Ćmińsk, Barcza, Brzezinki, Gózd) oraz Kielce (kompleks Lasów Zgórskich).

Zmianie nie uległ natomiast zakaz używania otwartego ognia w lasach.

- Ze względu na bezpieczeństwo i ochronę lasów, nie dopuszczamy takiej możliwości. Poza miejscami wyznaczonymi oczywiście – na przykład na palenie ognisk. Apelujemy o przestrzeganie tych przepisów, pamiętajmy że w wielu miejscach jest dużo suchej roślinności. Obowiązuje jeszcze jedna zasada – zachowajmy las w takim stanie, w jakim go zastaliśmy. Zabierajmy ze sobą wszystkie śmieci, według zasady „leave no trace” – dodaje Kosin.

Lasy Państwowe szacują, że społeczność związana z survivalem i innymi nietypowymi formami aktywności terenowej w lesie, wynosi w Polsce ponad 40 tysięcy osób i szybko rośnie.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO