Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Kwiecień miesiącem wiedzy o autyzmie. Na początek akcja "A - jak autyzm"

środa, 01 kwietnia 2020 15:07 / Autor: Beata Kwieczko
Kwiecień miesiącem wiedzy o autyzmie. Na początek akcja "A - jak autyzm"
Kwiecień miesiącem wiedzy o autyzmie. Na początek akcja "A - jak autyzm"
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Czym jest autyzm i z jakimi problemami na co dzień zmagają się osoby, które cierpią na to zaburzenie? Tego wszystkiego będzie można się dowiedzieć biorąc udział w różnego rodzaju akcjach, które organizuje w kwietniu Krajowe Towarzystwo Autyzmu oddział Kielce.

Kwiecień jest miesiącem wiedzy o autyzmie. Obchody "niebieskiego miesiąca" rozpoczyna akcja "A - jak autyzm", która ma na celu wsparcie i solidaryzowanie się z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami. - Aby do niej dołączyć, należy wykonać zdjęcie z narysowaną na dłoni literą A, oznaczyć na nim nasz profil, otagować je za pomocą #ajakautyzm, #ktakielce oraz zaprosić do wzięcia udziału w wydarzeniu rodzinę i przyjaciół. Chcemy, żeby na nasz profil dotarło jak najwięcej osób, ponieważ codziennie będziemy na nim zamieszczać różnego rodzaju ważne informacje dotyczące autyzmu, będziemy zachęcać do dyskusji i zadawania pytań - mówi Paulina Papka, prezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu oddział Kielce

W każdą środę na profilu KTA będą publikowane np. polecane książki i artykuły, filmy i animacje, blogi i strony internetowe poświęcone zagadnieniom ze spektrum autyzmu, będzie można zobaczyć również  informacje dotyczące Karty Praw osób z autyzmem, a także informacje o planach KTA "Nasz cel - DOM". Co piątek będą ukazywać się artykuły na temat autyzmu. 1 kwietnia rusza także cykl "Fakty i mity o spektrum autyzmu", który będzie ukazywał się codziennie.

Osoby cierpiące na autyzm spotykają się z różnymi problemami, najczęściej z brakiem akceptacji.  Autyzm to również zaburzenia w sferze komunikacji, więc osobom, które się z nim zmagajątrudno funkcjonować w społeczeństwie, mają oni problemy z rozumieniem zasad, z inicjowaniem i podtrzymywaniem rozmowy z zadawaniem pytań. Problemy występują jednak w każdej sferze rozwojowej i mogą dotyczyć np. rozumienia prostych poleceń   - mówi Paulina Papka. - Przez to, że często współwystępują zachowania trudne, osoby z autyzmem mogą wzbudzać lęk wśród ludzi, co często wynika z braku dostatecznej wiedzy na temat tego zaburzenia i prowadzi do wykluczenia czy izolacji. Ludzie nie wiedzą w jaki sposób mogą nawiązać z nimi kontakt i jak im pomóc. Bardzo często to wszystko odbija się też na rodzicach, zwłaszcza małych, mocno zaburzonych dzieci, których trudne zachowania są bardzo manifestowane - tłumaczy.

Jak możemy pomóc osobom z autyzmem? - Wystarczy zaangażować się w różnego rodzaju akcje, np. takie które teraz organizujemy. Chcemy dotrzeć do jak największej grupy osób, aby ludzie zdobywali wiedzę, uczyli się jak radzić sobie z tym zaburzeniem, wiedzieli jak zachować się w trudnej sytuacji oraz skąd wynikają owe trudności. Dlatego w kwietniu warto skorzystać z naszego zaproszenia - zachęca prezes kieleckiego KTA

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO