Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Lafarge działa na rzecz lokalnych społeczności

czwartek, 05 września 2019 07:47 / Autor: Magdalena Nowak
Lafarge działa na rzecz lokalnych społeczności
Lafarge działa na rzecz lokalnych społeczności
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Kopalnie Radkowice i Kowala Mała Lafarge to niemal 120 etatów, ponad 5,2 mln zł lokalnych podatków do kasy gminy i inwestycje w ochronę środowiska. Lafarge opublikował specjalny dodatek do raportu zrównoważonego rozwoju pokazujący zaangażowanie Lafarge oraz Fundacji WSPÓLNIE w działania na rzecz lokalnych społeczności w gminach Morawica i Sitkówka-Nowiny.

Czytelnicy znajdą w nim informacje o produktach kopalni Radkowice i Kowala Mała oraz o inwestycjach, które dzięki nim powstały w regionie. Kruszywa zostały wykorzystane przy rozbudowie drogi wojewódzkiej nr 727 na terenie gminy Chlewiska i budowie dwujezdniowej drogi ekspresowej S7 na odcinku Chęciny-Jędrzejów. W broszurze jest też podana kwota podatku, którą w ostatnich dwóch latach Lafarge zapłacił lokalnie – było to ponad 5,2 mln zł.

– Specyfika naszej działalności wymaga od nas szczególnej troski o lokalne społeczności oraz o środowisko naturalne. Regularnie prowadzony dialog społeczny pozwala nam poznać potrzeby lokalnej społeczności. – mówi Przemysław Podsiedlik, dyrektor Kopalni Radkowice i Małogoszcz. – W 2018 r. rozpoczęliśmy rekultywację blisko 29 ha nieczynnego wyrobiska Radkowice-Podwole. W sposób naturalny wypełnia się ono wodą, a dodatkowo prowadzimy nasadzenia drzew i krzewów – dodaje.

W latach 2017-2018 pracownicy zakładu oraz WSPÓLNIE – Fundacja LafargeHolcim, przy współpracy władz samorządowych gmin Morawica i Sitkówka-Nowiny, zbudowali plac zabaw w przedszkolu w Brzezinach, przeprowadzili warsztaty architektoniczne dla dzieci z Woli Murowanej, a także zorganizowali konkurs edukacyjny, którego laureatką została uczennica ze szkoły podstawowej w Kowali.

– Projekty Fundacji WSPÓLNIE pozwalają nawiązywać bliskie relacje z lokalnymi społecznościami. Rozmowy i spotkania pokazują, że nasi sąsiedzi mają wiele pomysłów, jak zmieniać swoje otoczenie na lepsze. Chcemy ich do tego inspirować, a także im pomagać – mówi Kinga Walczyńska, Dyrektor WSPÓLNIE – Fundacji LafargeHolcim. – Dlatego rozpoczęliśmy program grantowy Wspólnie dla Regionu dla lokalnych organizacji i instytucji. Z kolei nasi pracownicy, w ramach programu wolontariatu Ludzie Lafarge, uzyskują granty na lokalne inicjatywy dobroczynne i edukacyjne – dodaje.

Lafarge w Polsce, podejmując działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, kieruje się globalną strategią Grupy LafargeHolcim opartą na czterech głównych filarach: klimat i energia, gospodarka obiegu zamkniętego, środowisko oraz społeczności. Firma stawia sobie ambitne cele, które konsekwentnie realizuje i rozlicza. W 2017 r. na terenie Cementowni Kujawy został stworzony Zakład Produkcji Paliw Alternatywnych, który jest jedną z największych platform tego typu w Europie. Lafarge, wspólnie z PGNiG Termika Lafarge otworzył również Zakład Separacji Popiołów Siekierki. To druga na polskim rynku instalacja, która oczyszcza popioły lotne powstające podczas spalania węgla. Oba te działania umożliwiają realizację celów z obszaru gospodarki o obiegu zamkniętym oraz klimatu i energii zwiększając wykorzystanie paliw alternatywnych.

Działania WSPÓLNIE – Fundacji LafargeHolcim są odpowiedzią na potrzeby mieszkańców miejscowości, w których są zakłady Lafarge. W latach 2017–2018 w ramach fundacji działało 320 wolontariuszy. Fundacja nawiązała współpracę z 50 partnerami i zrealizowała 52 projekty, z których skorzystało ponad 78 tysięcy beneficjentów.  Fundacja opiera swoją działalność na dwóch programach grantowych skierowanych do społeczności lokalnych oraz pracowników Lafarge.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO