Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Lekarze kierują na testy bez objawów? Pacjentka oburzona

poniedziałek, 13 grudnia 2021 13:32 / Autor: Aleksandra Rękas
Lekarze kierują na testy bez objawów? Pacjentka oburzona
Lekarze kierują na testy bez objawów? Pacjentka oburzona
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

- Po teleporadzie u lekarza z przychodni POZ otrzymałam skierowanie na wykonanie testu na COVID-19, mimo że nie miałam żadnych objawów tej choroby. Nie wykonałam wymazu i automatycznie skierowano mnie na dziesięciodniową kwarantannę – skarży się nasza czytelniczka.

Jak uważa jedna z mieszkanek naszego miasta, lekarz bez powodu wystawił jej skierowanie na test.

- Nie mam żadnych objawów COVID-19, nie miałam też kontaktu z nikim chorym, doskwierał mi jedynie katar. Od razu skierowano mnie na wymaz, ale odmówiłam jego wykonania. Z tego powodu zostałam objęta kwarantanną i zamknięto mnie w domu na dziesięć dni. To oburzające, że w ten sposób traktuje się pacjentów. Z powodu kataru nie mogę nawet iść do sklepu po podstawowe artykuły spożywcze – żali się.

O to, kiedy lekarz podstawowej opieki zdrowotnej kieruje pacjenta na test na Sars-Cov-2 pytamy Beatę Szczepanek, rzecznika świętokrzyskiego oddziału NFZ.

- Jest to wyłącznie decyzja lekarza. Skierowanie na test może być wynikiem wizyty w przychodni lub tereporady. Zasada jest taka, jak przy każdym innym skierowaniu, choćby na pobranie krwi. Jeśli lekarz uzna, że jest taka potrzeba, kieruje pacjenta na wymaz. Jeżeli pacjent nie zgadza się z tą decyzją, może interweniować u przełożonego placówki lub zgłosić sprawę do Świętokrzyskiej Izby Lekarskiej – wyjaśnia Beata Szczepanek.

Z kolei na rządowej stronie gov.pl czytamy, że „Zlecenie testu po teleporadzie jest możliwe tylko pod warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych, powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych – tj. stwierdzone i udokumentowane kliniczne cztery objawy tej choroby:  temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszność, utrata węchu lub smaku”.

Na gov.pl czytamy także, że w przypadku, gdy pacjent nie ma pełnych objawów zakażenia Covid-19, ale ma objawy infekcji, umawiana jest kolejna teleporada, w ciągu od trzech do pięciu dni.

„Jeśli podczas drugiej teleporady lekarz POZ nie stwierdzi objawów spełniających kryteria skierowania na badanie w kierunku SARS-CoV-2, może umówić wizytę osobistą w POZ.  Podczas wizyty osobistej, po zbadaniu pacjenta, lekarz może (jeśli uzna to za konieczne) zlecić wykonanie badania w kierunku SARS-CoV-2.”

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO