Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Tegoroczna Majówka znów będzie skromna

wtorek, 27 kwietnia 2021 15:23 / Autor: Beata Kwieczko
Tegoroczna Majówka znów będzie skromna
Tegoroczna Majówka znów będzie skromna
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Przed nami ważne święta narodowe - Dzień Flagi i 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Z tej okazji w Kielcach odbędzie się wiele uroczystości, ale będą skromniejsze, niż w poprzednich latach.

Dzień Flagi obchodzimy 2 maja. Tego dnia o godzinie 8.45 przed Świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim wciągnięta zostanie uroczyście na maszt flaga państwowa, a następnie przedstawiciele władz, Instytutu Pamięci Narodowej delegatura w Kielcach oraz zaproszeni goście wygłoszą przemówienia okolicznościowe. O godzinie 10 w Kościele Garnizonowym odprawiona będzie Msza święta za Ojczyznę, a o 11.15 złożone zostaną kwiaty przy pomniku przy ulicy Zagórskiej, poświęconym pamięci Powstania Listopadowego oraz rocznicy ustanowienia Barw Narodowych.

 – Tam, gdzie możemy, wieszajmy flagi, nie wstydźmy się naszej polskości, barw narodowych i symboli, bo to jest nasza tożsamość i powinność w stosunku do dzieci i wnuków, aby uczyć ich pewnej wrażliwości i szacunku do tego, co jest najważniejsze – zachęca wojewoda Zbigniew Koniusz.

Również tego dnia, o godzinie 12, przed budynkiem Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach naczelnik delegatury IPN Dorota Koczwańska-Kalita otworzy wystawę plenerową pt. "Powstania Śląskie 1919- 1921", która składa się z 15 paneli i dotyczy historii powstań śląskich.

– Chcemy je upamiętnić, ponieważ w tym roku obchodzimy setną rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Na wystawie będzie można obejrzeć materiały o  końcówce pierwszej wojny światowej, I i II Powstaniu Śląskim, Plebiscycie Górnośląskim, poprzedzającej go kampanii propagandowej, III Powstaniu Śląskim i włączeniu części Górnego Śląska pod administrację Polską – mówi Patrycja Zatorska-Milewska, zastępca naczelnika delegatury IPN w Kielcach.

Wystawę będzie można oglądać do 15 czerwca. Ekspozycja zostanie zaprezentowana również we wszystkich miastach wojewódzkich. Organizatorami są Delegatura IPN w Kielcach, oddział IPN w Katowicach i wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

W organizację obchodów uroczystości majowych włączył się również prezydent Kielc, Bogdan Wenta, który zaznaczył, że 2 maja kielczanie będą mogli wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym, jaki rozpoczął się 1 kwietnia. Mieszkańcy Kielc uzyskają możliwość dopełnienia tego obowiązku na Rynku lub w foyer Urzędu Miasta w godzinach od 10 do 16.

Święto Konstytucji 3 Maja rozpocznie Msza święta w bazylice katedralnej o godzinie 11. Po niej, o godzinie 12, odbędą się uroczystości przed pomnikiem Stanisława Staszica w Parku Miejskim, gdzie zostaną złożone wiązanki i wygłoszone symboliczne wystąpienia okolicznościowe.

Oprócz tego Urząd Wojewódzki organizuje Grę Miejską pt. "Wiwat 3 Maja". Aby wziąć w niej udział, należy w dniach od 1 do 3 maja zalogować się dwukrotnie na stronie www.wiwat3maja.pl.

– Gra polega na wykazaniu się znajomością historii i wydarzeń związanych z powstaniem i funkcjonowaniem Konstytucji 3 Maja. Zachęcamy do uczestnictwa, bo główną nagrodą jest rower górski – informuje wojewoda.

O oprawę i rangę uroczystości zadbają żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, którzy zapewnią wojskową asystę honorową podczas obydwu świąt.

Przypomnijmy, że z okazji uroczystości majowych, od środy (28 kwietnia) do piątku (30 kwietnia) nasi słuchacze będą mogli otrzymać od Radia eM Kielce kilkadziesiąt biało-czerwonych flag i chorągiewek. Słuchajcie nas szczególnie uważnie od godziny 10 do 15.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO