Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Mniej przypadków grypy i chorób zakaźnych

czwartek, 27 maja 2021 18:14 / Autor: Beata Kwieczko
Mniej przypadków grypy i chorób zakaźnych
Mniej przypadków grypy i chorób zakaźnych
Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W sezonie epidemicznym ubiegłego roku w regionie świętokrzyskim zanotowano mniej przypadków grypy niż w latach poprzednich. Zdaniem sanepidu ma to związek m.in. z wprowadzeniem ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

Od początku września 2020 do marca 2021 roku świętokrzyski sanepid zanotował ponad 11,5 tysiąca zachorowań na grypę. To o ponad 52 tysiące mniej niż w poprzednich sezonach.

– Wyjątkowo niski poziom zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę wynika z ograniczenia transmisji wszystkich wirusów oddechowych, która jest wynikiem przestrzegania zasad prawa wprowadzonego w związku z epidemią koronawirusa – przekonuje Jarosław Ciura, świętokrzyski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Sanepid odnotował w województwie świętokrzyskim wysoką zachorowalność na koronawirusa, najwięcej przypadków było w Kielcach i powiecie kieleckim, natomiast mniej niż w poprzednich latach było przypadków innych chorób zakaźnych, takich jak wirusowe zapalenie wątroby typu c, choroby meningokokowe, borelioza i salmonelloza.

– Ograniczenie naszych kontaktów przełożyło się zdecydowanie na spadek w zakresie występowania wszystkich chorób zakaźnych – podkreśla Jarosław Ciura.

W ubiegłym roku w województwie świętokrzyskim zarejestrowano 81 przypadków zapalenia wątroby typu C, sześć przypadków chorób meningokokowych, 333 przypadki boleriozy oraz 273 przypadki salmonellozy.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO