REGION
Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w świętokrzyskich lasach


Od kilku dni w nadleśnictwach naszego województwa obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Leśnicy apelują o rozwagę podczas spacerów w lesie – wilgotność ściółki wynosi obecnie dziewięć procent, czyli jest mniej więcej taka, jak wilgotność kartki papieru.
Do wzniecenia pożaru wystarczą czasem sekundy – chwila nieuwagi, czy nieroztropnie wyrzucony niedopałek papierosa.
- Teraz musimy szczególnie uważać podczas przebywania na terenach leśnych i w każdej sytuacji zagrożenia pożarem natychmiast powiadamiać służby. Absolutnie nie wolno używać otwartego ognia. Za 95 procent pożarów w lasach odpowiada człowiek – mówi Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.
Leśnicy przypominają, że pożary lasów powodują niejednokrotnie nieodwracalne szkody dla środowiska. Ogień jest ogromnym zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale także mieszkających na terenach leśnych zwierząt.
![[FILM] Mężczyzna zasłabł pod komendą. Pomogli policjanci](/media/k2/items/cache/049bbaf71084731c69633f7af5be3a81_L.jpg)

![[FOTO] 16 nielegalnych automatów w Skarżysku. Tam już nie pograją](/media/k2/items/cache/a748f5e30daf63139525e7994be316ba_L.jpg)





