Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Nie żyje Cecylia Korban, poetka i twórczyni ludowa

piątek, 09 kwietnia 2021 09:39 / Autor: Michał Łosiak
Nie żyje Cecylia Korban, poetka i twórczyni ludowa
Fot. Miasto i Gmina Morawica
Nie żyje Cecylia Korban, poetka i twórczyni ludowa
Michał Łosiak
Michał Łosiak

Zmarła Cecylia Korban z Nidy, poetka, twórczyni ludowa, gawędziarka, pieśniarka i wikliniarka. Przez ponad 60 lat aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym Morawicy.

Cecylia Korban urodziła się 14 września 1931 roku we wsi Nida. Już w dzieciństwie zaczęła układać pierwsze rymowanki. Działając w organizacjach młodzieżowych i zespołach artystycznych, od 1959 roku zbierała repertuar ludowy, ale także pisała własne utwory.

Występowała w Bukowinie Tatrzańskiej uczestnicząc w „Sabałowych Bajaniach. Reprezentowała miasto i gminę Morawica podczas Międzynarodowych Buskich Spotkaniach Folklorystycznych w Busku-Zdroju. Działała na rzecz edukacji młodzieży.

– Jej twórczość ludowa cieszyła się niezwykłym zainteresowaniem, czego dowodem były liczne nagrody, wyróżnienia i odznaczenia, jakie zdobyła przez całe swoje życie. Dzięki aktywności pani Cecylii w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych oraz w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Morawickiej, o tym regionie i jego bogactwie kulturowym dowiadywali się ludzie w Polsce i za granicą – mówi Małgorzata Bielawska z Urzędu Miasta i Gminy Morawica.

Za działalność twórczą i pracę społeczną została wyróżniona odznakami: Za Zasługi dla Kielecczyzny, Zasłużony Działacz Kultury oraz Za Zasługi dla Kółek Rolniczych. Otrzymała także Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski. Poetka była także założycielką zespołu „Nidzianecki”.

– Była wspaniałą, ciepłą i cenioną osobą. Umiała jednoczyć ludzi i rozwiązywać ich problemy. Zawsze potrafiła z humorem mówić o sobie i swojej twórczości, np. z racji swojego niskiego wzrostu, który traktowała, jako atut, mówiąc że jest „niskopienną góralką świętokrzyską”. Pani Cecylia, bo tak wszyscy do niej się zwracali, na zawsze pozostanie w naszych sercach i pamięci jako pogodna, uśmiechnięta, serdeczna, pełna energii kobieta z klasą – dodaje Małgorzata Bielawska.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO