Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Nowoczesny sprzęt dla ŚCO. Pomoże pacjentom z Covid-19

poniedziałek, 26 lipca 2021 16:36 / Autor: Magdalena Nowak
Nowoczesny sprzęt dla ŚCO. Pomoże pacjentom z Covid-19
fot. Urząd Marszałkowski
Nowoczesny sprzęt dla ŚCO. Pomoże pacjentom z Covid-19
fot. Urząd Marszałkowski
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Nowoczesny tomograf komputerowy, który precyzyjnie wychwyci charakterystyczne dla koronawirusa zmiany w płucach, trafi do Zakładu Diagnostyki Obrazowej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Specjalistyczny sprzęt zostanie zakupiony dzięki wsparciu środków unijnych.

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego podjął decyzję o zwiększeniu o kwotę 2 mln 219 tys. zł unijnych funduszy przeznaczonych na działania konkursu  „Infrastruktura zdrowotna i społeczna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020”.

- Dzięki temu możliwy będzie zakup tomografu komputerowego dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej Świętokrzyskiego Centrum Onkologii, co z pewnością usprawni diagnostykę pacjentów covidowych - mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego. - Nowoczesny tomograf jest niezwykle potrzebny do diagnozowania, a potem skutecznego leczenia chorych, których dotknął koronawirus. Pamiętajmy, że pandemia wciąż trwa i wielu pacjentów, którzy przeszli COVID -19, przez długi czas boryka się ze skutkami choroby – dodaje marszałek.

Tomograf zostanie zakupiony w ramach projektu „Rozbudowa i doposażenie na potrzeby Kliniki Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach", którego Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest partnerem.

- To bardzo ważne dla naszego szpitala i naszych pacjentów, ponieważ tomografia komputerowa jest podstawowym badaniem, bez którego dziś nie może się obejść onkologia. Tomografy w naszym Zakładzie Diagnostyki Obrazowej pracują przez siedem dni w tygodniu przez cały rok – mówi prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

– Można też dodać, że oprócz diagnostyki w chorobach nowotworowych tomografia komputerowa jest wykorzystywana również w programie profilaktyki raka płuca, który jest realizowany w Świętokrzyskim Centrum Onkologii. W samym tylko tym programie trzeba wykonać 6,7 tys. badań. Rocznie w ZDO ŚCO robionych jest ok. 15 tys. badań tomograficznych – dodaje dyrektor.

- Służba zdrowia stanęła przed niebywałymi i niemającymi precedensu wyzwaniami, dlatego od początku pandemii podejmowaliśmy wszelkie działania, by skutecznie wspierać medyków w walce z koronawirusem i na ten cel w sposób maksymalny wykorzystać pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego  – dodaje wicemarszałek Marek Bogusławski. – Szpitale, zarówno te wojewódzkie, jak i powiatowe, to pierwsza linia frontu w niezwykle trudnej i wyczerpującej walce z pandemią.

Przypomnijmy, że w ramach działań związanych ze wsparciem placówek służby zdrowia, które walczą ze zdrowotnymi skutkami COVID-19, Świętokrzyskie Centrum Onkologii otrzymało już prawie 11 mln zł unijnego dofinansowania na zakup sprzętu medycznego.

Natomiast całkowita wartość tarczy dla placówek służby zdrowia z województwa świętokrzyskiego, którą decyzją Zarządu Województwa została wygospodarowana ze środków unijnych w ramach Działania 7.3 Infrastruktura zdrowotna i społeczna, wynosi ponad 56,7 mln zł.  Fundusze te zostały przeznaczone m.in. na zakup specjalistycznej aparatury medycznej, środków ochrony osobistej, niezbędne prace remontowe podnoszące poziom bezpieczeństwa sanitarnego oraz utworzenie i wyposażenie laboratoriów do diagnostyki COVID-19.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO