Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Nowy nabytek ŚCO. Cyto Maniek wkrótce wyruszy w trasę

poniedziałek, 20 września 2021 12:59 / Autor: Magdalena Nowak
Nowy nabytek ŚCO. Cyto Maniek wkrótce wyruszy w trasę
fot. Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Nowy nabytek ŚCO. Cyto Maniek wkrótce wyruszy w trasę
fot. Świętokrzyskie Centrum Onkologii
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Świętokrzyskie Centrum Onkologii zaprezentowało nowy nabytek - ciągnik siodłowy do cytomammobusa - Mobilnej Pracowni Badań Diagnostycznych. Ciągnik marki Man, nazywany zdrobniale Cyto Mańkiem, został zakupiony z funduszy unijnych, kosztował blisko 200 tys. złotych.

– 12 lat temu Świętokrzyskie Centrum Onkologii otrzymało Mobilną Pracownie Badań Diagnostycznych, czyli naczepę, w której mieści się gabinet cytologiczny oraz pracownia mammograficzna. To jest duży kontener, przyczepa, którą trzeba pociągnąć i przewieźć. Do tej pory ŚCO nie miało własnego ciągnika, dlatego korzystaliśmy z uprzejmości władz gmin, przedsiębiorców i organizacji społecznych, które finansowały przeciąganie naszego cytomammobusa. Wszystkim tym jednostkom z całego serca dziękujemy – mówi Izabela Opalińska, rzecznik szpitala.

– Wreszcie udało nam się kupić własny ciągnik dzięki funduszom  unijnym, w związku z tym, że realizujemy programy profilaktyczne raka piersi i raka szyjki macicy. Teraz nasz cytomammobus dojedzie wszędzie. Ciągnik jest marki Man, nazwaliśmy go zdrobniale Cyto Mańkiem – dodaje rzecznik.

W Mobilnej Pracowni Diagnostycznej panie w wieku 25-59 lat mogą wykonać cytologię konwencjonalną i na podłożu płynnym. Badanie należy powtarzać co trzy lata. Natomiast pacjentki w wieku 50 – 69 lat skorzystają z mammografii w ramach programu profilaktyki raka piersi.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO