Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Ostatni weekend lutego będzie intensywny. Sprawdź, co nas czeka...

czwartek, 24 lutego 2022 11:30 / Autor: Adrianna Linertowicz
Ostatni weekend lutego będzie intensywny. Sprawdź, co nas czeka...
Ostatni weekend lutego będzie intensywny. Sprawdź, co nas czeka...
Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Wiele wydarzeń artystycznych, ciekawych prelekcji oraz innych atrakcji przyniesie nam nadchodzący, ostatni już weekend tego miesiąca. Z całą pewnością, nudno nie będzie!

W MIEŚCIE

Pocztówki z Galicji 1920-1939. Wystawa prac Władysława Bogackiego

Piątek, 25 lutego, godzina 18, "Galeria u Strasza", WDK. Ekspozycja składająca się z około trzydziestu zdjęć autorstwa profesora Władysława Bogackiego, wybitnego fotografa z okresu II Rzeczypospolitej, będzie dostępna w "Galerii u Strasza", w Wojewódzkim Domu Kultury. Na zaprasza Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Świętokrzyski oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach. Zaprezentowane fotografie pochodzą ze ZPAF Okręg Świętokrzyski.

https://emkielce.pl/kultura/pocztowki-z-galicji-1920-1939-wystawa-prac-wladyslawa-bogackiego

Tło do autroportretu

Piątek, 25 lutego, godzina 18, BWA Kielce. Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach zaprasza na wernisaż wystawy Stanisławy Zacharko-Łagowskiej „Tło do autoportretu”. Jest to wystawa przygotowana przez dyrektor BWA, na której zaprezentowane zostaną m.in. fotografie, pastele i kolaże jej autorstwa oraz kolekcje: rzeźb i masek afrykańskich, malarstwa, rysunków, grafik, fotografii różnych artystów. Autorka tak napisała o „Tle do autoportretu”: „Tematem tej wystawy jest PRACA. Taka PRACA, która sama wybiera człowieka. Prowadzi go od dzieciństwa – od świadomości odpowiednich zdolności i predyspozycji, poprzez lata ich rozwijania stosownym wykształceniem, aż pod próg miejsca, w którym życzy sobie się spełniać. A potem po wyboistej, krętej – ale wznoszącej – ścieżce zawodowej kariery.

https://www.bwakielce.art.pl/event/tlo-do-autoportretu

Wystawa INFLATALES. Stalowe opowieści Oskara Zięty

Piątek, 25 lutego, godzina 18:30, Instytut Dizajnu. Już po raz drugi będziemy gościć w Kielcach projekty Oskara Zięty. Tym razem w Instytucie Dizajnu zaprezentujemy ‘INFLATALES. Stalowe opowieści Oskara Zięty”. Będzie to trzecia – po Krakowie i Łodzi – odsłona najnowszej wystawy projektanta. Po oficjalnym otwarciu ekspozycji zapraszamy na oprowadzanie po Galerii Głównej, które poprowadzi Oskar Zięta. Więcej szczegółów pod linkiem.

https://idkielce.pl/project/zieta/

„Jak zostałam wiedźmą” na scenie Teatru Lalki i Aktora "Kubuś"

Sobota, 26 lutego, godzina 17, TLiA Kubuś. Przedstawienie jest adaptacją powieści autorstwa Doroty Masłowskiej - jednej z topowych pisarek młodego pokolenia, w reżyserii Piotra Bogusława Jędrzejczaka. „Jak zostałam wiedźmą” to nowoczesna baśń dla dzieci i dorosłych, która, wbrew pozorom, z klasyczną ma wiele wspólnego. Choćby przez występujący w niej wątek odwiecznej walki dobra ze złem. "To jest przedstawienie o tym, że wszyscy w pewnym momencie zgłupieliśmy i zaczęliśmy wartościować siebie i ludzi na podstawie tego co mamy. Czyli żeby być kimś to trzeba „kupić”, kupić więcej, więcej i więcej po to żeby być", mówi Piotr Bogusław Jędrzejczak, reżyser spektaklu, dyrektor  Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.

https://emkielce.pl/kultura/jak-zostalam-wiedzma-na-scenie-teatru-lalki-i-aktora-kubus

Podwieczorek z Gwiazdą – Katarzyna Żak

Niedziela, 27 lutego, godzina 17, Dom Środowisk Twórczych. Spotkanie z Katarzyną Żak, w ramach cyklu „Podwieczorek z Gwiazdą”, tradycyjnie poprowadzi red. Leszek Bonar. Katarzyna Żak to polska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna oraz wokalistka. Popularność zyskała dzięki rolom w serialach Miodowe lata, Całkiem nowe lata miodowe i Ranczo. W 1986 ukończyła studia na Wydziale Lalkarskim w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. W latach 1986–1995 występowała w Teatrze Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego we Wrocławiu. W latach 1995-2011 była aktorką warszawskiego Teatru Rampa w Warszawie. Występuje w warszawskich teatrach: Och-Teatr, Roma, Capitol, Syrena i Komedia.

https://www.palacykzielinskiego.pl/235-podwieczorek-z-gwiazda-katarzyna-zak

Niedziela w Muzeum Narodowym

Niedziela, 27 lutego, godzina 12, MZ. Muzeum to nie tylko miejsce gromadzenia zabytków, ale także miejsce spotkań, w trakcie których realizowany jest bezpłatny program edukacyjny dla dorosłych.Cykl wykładów Niedziela w Muzeum to propozycja dla wszystkich, którzy chcą ciekawie spędzić niedzielne popołudnie. Wykłady prowadzone są przez pracowników Muzeum, którzy nawiązują w nich do swoich prac naukowych i działalności badawczej. Spotkania odbywają się w każdą niedzielę w jednym z oddziałów Muzeum: Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, Muzeum Dialogu Kultur, Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku i Muzeum Archeologicznym w Wiślicy. Tematem spotkania jest Grafika artystyczna - główne ośrodki szkolnictwa po 1945.

https://mnki.pl/pl/edukacja/projekty/niedziela_w_muzeum

W REGIONIE

Spotkanie z przewodnikiem-podróżnikiem w Krzemionkach

Sobota, 26 lutego, godzina 11, Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki. Przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę – ale nie tylko. Co należy zabrać ze sobą, kiedy wybieramy się na wycieczkę? Jak powinniśmy się ubrać? Jaki sprzęt poprawi komfort wędrówki? O czym bezwzględnie nie możemy zapomnieć wybierając się w góry? Swoimi doświadczeniami podzieli się w sobotę 26 lutego Artur Głowacz – przewodnik z Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki. To podróżnik, który najlepiej wie jak przygotować się w teorii i praktyce na krótszą lub ciut dłuższą wyprawę. Uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą plecaków i termosów, bowiem elementem zajęć będzie piesza wędrówka. Artur oprócz bogatego bagażu doświadczeń, posiada również ogromną wiedzę na temat przydatnych gadżetów (pomocnych zwłaszcza podczas trudniejszych, górskich wypraw) oraz wszelkich „nowinek” sprzętowych.

http://krzemionki.pl/aktualnosci/spotkanie-z-przewodnikiem-podroznikiem/

Góry Świętokrzyskie - Łysica do KGP, Trekking 17 km

Sobota, 26 lutego, godzina 7, Łysica. Nasz cykl rozpoczniemy od najniższej góry z Korony - Łysicy, wznoszącej się na 614 metry ponad poziom morza. Wspólnie przespacerujemy się szlakami Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Plan: Z uczestnikami wyjazdu spotykamy się o 7 rano w wyznaczonym miejscu. Wspólnie przejeżdżamy do Świętej Katarzyny skąd rozpoczniemy wędrówkę ku Łysicy. Wejdziemy na szczyt i przejdziemy przez Górę Agaty, a dalej czerwonym szlakiem udamy się w wędrówkę ku Łysej Górze oraz Klasztorowi na Świętym Krzyżu. Po drodze będzie można zobaczyć największe gołoborze w Górach Świętokrzyskich i jednocześnie jedno z największych w średniogórzu Środkowej Europy pole nagiej pokrywy blokowej. W Klasztorze na Świętym Krzyżu będzie możliwość zjedzenia ciepłego posiłku. Po przerwie obiadowej zejdziemy w kierunku Nowej Słupi skąd odbierze nas bus. Więcej szczegółów pod linkiem.

https://fb.me/e/5efoTI8pz

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO