Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Oswoją mróz

czwartek, 24 stycznia 2019 08:03 / Autor: Piotr Wójcik
Oswoją mróz
Oswoją mróz
Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

W najbliższy piątek na Zalewie w Morawicy sześciu śmiałków rozpocznie z samego rana ekstremalny trening – spędzą oni 12 godzin w lodowatej wodzie. Wszystko to w ramach kontynuacji zeszłorocznej akcji „Oswajamy Mróz”, w której testowano zachowania człowieka i sprzętu w warunkach długotrwałej ekspozycji na skrajnie niskie temperatury otoczenia.

Ekstremalne morsowanie rozpocznie się o godzinie 8. Trening będzie polegał na długotrwałym regularnym wychładzaniu organizmu, poprzez zanurzanie w lodowatej wodzie o temperaturze 1-3 stopnie Celsjusza. Osoby biorące udział w treningu w systemie zmianowym (co 10 minut) będą morsować przez 12 godzin bez przerw. Oznacza to, że każdy z uczestników wejdzie w ciągu 12 godzin przynajmniej dwanaście razy do lodowatej wody na czas 10 minut, łącznie spędzając 2 godziny w przeręblu.

– Podstawowym celem akcji jest prowadzenie badań nad relacjami człowiek – mróz, które są interesujące dla wszystkich uprawiających intensywną aktywność outdorową – mówi Wawrzyniec Kuc, kierownik zespołu Valerjan Romanovski Team i koordynator akcji. – W tym treningu, oprócz temperatury i podstawowych funkcji życiowych będziemy badać, jak zachowują się organizmy uczestników nie tylko podczas przebywania w wodzie, lecz także po wyjściu z niej. Dzięki treningowi otrzymamy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań z zakresu wyziębienia, hipotermii i termoregulacji organizmu – dodaje. Ten trening to dla nas jedna wielka niewiadoma, sami bowiem nie wiemy do końca jak zachowają się nasze organizmy przy tak długiej ekspozycji na niskie temperatury. – Jest to dla nas nie tylko ciekawe, lecz przede wszystkim fascynujące, dlatego też do udziału w treningu zaprosiliśmy z Valerjanem osoby z dużym bagażem doświadczeń związanych z różnymi formami zimna. Chcemy wiedzieć jak szybko organizm może wrócić do temperatury wyjściowej i dlaczego, co wpłynie na większe lub mniejsze zdolności termoregulacji każdego z nas. Będzie to niezwykły sprawdzian i test naszej adaptacji do złych warunków jakim jest zimno.

Trening będzie się przebiegał pod nadzorem doktora Tomasza Sanaka, specjalisty ds. hipotermii, ratownika medycznego z Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej Katedry Anestezjologi i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, który będzie doradzał, jak powinno się reagować sytuacjach nieprzewidywalnych.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO