Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Październik miesiącem profilaktyki onkologicznej. Cytomammobus cały czas w trasie

poniedziałek, 18 października 2021 12:49 / Autor: Magdalena Nowak
Październik miesiącem profilaktyki onkologicznej. Cytomammobus cały czas w trasie
Październik miesiącem profilaktyki onkologicznej. Cytomammobus cały czas w trasie
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w najbliższych dniach przyjedzie do Nowin, Masłowa i Chęcin. ŚCO zaprasza panie z tych miejscowości na bezpłatną mammografię i cytologię w mobilnej pracowni diagnostycznej.

Październik to tradycyjnie miesiąc poświęcony profilaktyce onkologicznej. Bezpłatna mammografia - zgodnie z Programem profilaktyki raka piersi – jest przeznaczona dla pań w wieku 50 – 69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Z bezpłatnego badania cytologicznego na zasadach Programu profilaktyki raka szyjki macicy mogą skorzystać panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata. W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa jego rodzaje: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia ocenę wszystkich pobranych komórek. Na badania konieczna jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna: 661 911 300.

Jak zapewnia dr n.med. Leszek Smorąg, ginekolog onkolog, kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO, diagnostyka w cytomammobusie ŚCO jest całkowicie bezpieczna. Personel cytomammobusa został zaszczepiony przeciwko COVID-19, przestrzega zaleceń przeciwepidemicznych, jest wyposażony w środki ochrony indywidualnej, maseczki, płyn do dezynfekcji, po każdym badaniu sprzęt jest dezynfekowany. Pacjentki są umawiane na konkretną godzinę, aby nie czekały w kolejce.

Aktualna trasa cytomammobusa:

19-20 października – w Nowinach, parking naprzeciwko Przychodni Nowiny, ul. Białe Zagłębie 32

21-22 października – w Masłowie, przy Urzędzie Gminy,

25-26 października – w Chęcinach, przy Zakładzie Opieki Zdrowotnej, Osiedle Północ 10.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO