Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Polski Ład: urzędnicy odpowiedzą na wszelkie wątpliwości

poniedziałek, 17 stycznia 2022 15:45 / Autor: Magdalena Nowak
Polski Ład: urzędnicy odpowiedzą na wszelkie wątpliwości
Polski Ład: urzędnicy odpowiedzą na wszelkie wątpliwości
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

– Polski Ład to temat nie tylko na dziś, ale na najbliższe lata. Epokowa zmiana, bardzo wyczekiwana, która porządkuje nam całą sferę naszego życia gospodarczego – mówił podczas konferencji prasowej wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz.

–  To realne pieniądze i stworzenie takich instrumentów, głównie finansowych, aby nasze społeczeństwo poczuło się bezpieczne finansowo, a gospodarka poczuła się przestrojona na piąty albo szósty bieg – jak to jest w dobrych samochodach – mówił wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz. – Jeżeli ktoś przejrzał główne założenia Polskiego Ładu, wie, że te wyliczenia oparte są na twardych analizach, na setkach rozmów z różnymi adresatami tego programu: osobami i instytucjami  – dodał wojewoda.

Założenia Polskiego Ładu stawiają wiele pytań przed podatnikami, odpowiadają na nie między innymi pracownicy Izby Administracji Skarbowej. – Krajowa Administracja Skarbowa wraz z Ministerstwem Finansów od czwartego kwartału ubiegłego roku podejmowała i podejmuje obecnie szeroko zakrojone działania związane z wdrażaniem przepisów Polskiego Ładu. Mają one na celu to aby, każdy kogo dotyczą zmiany mógł uzyskać informacje w interesujących go kwestiach. Jeśli chodzi o działania informacyjne są to: webinary, livechaty, szkolenia oraz spotkania bezpośrednie – mówi Bernard Wyszyński zastępca dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Kielcach.

– Jeśli ktoś nie ma możliwości bądź nie potrafi uzyskać informacji drogą elektroniczną, jest możliwość spotkania ze specjalistami w urzędach skarbowych. Wydłużyliśmy godziny pracy od 8.00 do 19.00 we wszystkich naszych placówkach – dodaje dyrektor Wyszyński.

Agnieszka Majkowska-Nowak, zastępca dyrektora ds. dochodów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Kielcach, informuje, że instytucja od wielu miesięcy przygotowywała się do wprowadzanych zmian, tak aby mogły one się zakończyć sukcesem. – Od listopada zeszłego roku rozpoczęliśmy szkolenia centralne – było ich osiem oraz lokalne –  180, w tym trzy w województwie świętokrzyskim. Postawiliśmy również na przekaz internetowy, na stronie ZUS-u są wszelkie informacje, linki do webinarium oraz 80zagadnień w formie pytań i odpowiedzi. Oprócz tego dajemy informacje do mediów społecznościach oraz organizujemy wspólnie z Izbą Skarbową szkolenia przez internet – mówi Agnieszka Majkowska-Nowak.

Jedną z najważniejszych zmian podatkowych w Polskim Ładzie, jest podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł oraz progu dochodowego do 120 tys. Jednocześnie znika ulga umożliwiająca odliczanie od podatku części składki zdrowotnej, wynoszącej 9 procent. Ma to zrekompensować tzw. ulga dla klasy średniej, czyli osób zarabiających miesięcznie od 5 tys. 701 zł do 11 tys. 141 zł brutto.

Tag: POLSKI LAD
Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO