Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Poradnia transplantacyjna działa od roku. Wkrótce w Kielcach będą przeszczepiać nerki!

wtorek, 10 grudnia 2019 09:25 / Autor: Magdalena Nowak
Poradnia transplantacyjna działa od roku. Wkrótce w Kielcach będą przeszczepiać nerki!
Poradnia transplantacyjna działa od roku. Wkrótce w Kielcach będą przeszczepiać nerki!
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

35 pacjentów korzysta obecnie z opieki poradni transplantacyjnej, która od roku działa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach. Są to osoby po przeszczepach nerek, w różnych okresach po zabiegu. Poradnia jest pierwszą taką placówką w województwie świętokrzyskim.

Poradnia transplantacyjna to miejsce przeznaczone dla pacjentów, którzy przygotowują się do przeszczepu nerek oraz osób, które wymagają kontroli i wnikliwej opieki po wykonanym zabiegu. Placówka stanowi pierwszy etap programu transplantacyjnego. Głównym celem jest utworzenie w Kielcach ośrodka transplantacji nerek.

– W poradni kontrolujemy stan zdrowia pacjentów. Sprawdzamy przede wszystkim czy jest prawidłowy poziom leków immunosupresyjnych, czy nie ma cech odrzucenia przeszczepu. Wykonujemy między innymi badania kontrolne krwi, USG, zdjęcia RTG klatki piersiowej, ale też kolonoskopię i gastroskopię, w ramach profilaktyki przeciwnowotworowej – tłumaczy dr Jacek Bicki, chirurg, transplantolog, zastępca kierownika Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej  w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym.

– Jeżeli nic złego się nie dzieje w organizmie pacjenta, to odwiedza on poradnię w pierwszym roku po przeszczepie raz w miesiącu, a później co trzy miesiące. Przed powstaniem poradni pacjenci po przeszczepach musieli jeździć na wizyty do innych ośrodków, między innymi do Warszawy, Krakowa czy Łodzi. Jak sami mówili, bywało tak, że jechali na wizytę umówioną o ósmej rano, co było dla nich bardzo trudne do zrobienia. Teraz nie muszą odbywać długich, uciążliwych podróży, ponieważ otrzymują kompleksową opiekę na miejscu – uzupełnia dr Jacek Bicki.

Jednym z pacjentów poradni jest pan Tadeusz, który 6,5 roku temu przeszedł przeszczep obydwu nerek w Lublinie. – Przez ponad sześć lat musiałem jeździć do Lublina, to był dla mnie na prawdę bardzo ciężki czas, szczególnie przy moim ówczesnym osłabieniu. Konsultacja wraz z dojazdem zajmowała mi nawet kilkanaście godzin. Do tego dochodziły jeszcze koszty podróży, które nie były małe. Powstanie poradni jest dla mnie wybawieniem – opowiada pacjent.

Wojewódzki Szpital Zespolony ma za sobą pierwszy krok do powstania pierwszego w regionie ośrodka, w którym będą wykonywane zabiegi przeszczepiania nerek. Ośrodek transplantacji powstanie na bazie Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Endokrynologicznej, którą kieruje prof. Stanisław Głuszek. Procedury związane z utworzeniem ośrodka są już mocno zaawansowane.

Poltranspant na podstawie opinii Krajowej Rady Transplantacyjnej wystąpił do Ministerstwa Zdrowia o pozwolenie na rozpoczęcie działalności ośrodka. Obecnie trwają rozmowy na temat finansowania nowych procedur. Profesor Stanisław Głuszek zapowiada, że szacunkowo w pierwszym okresie działalności możliwe będzie wykonywanie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym około 20 przeszczepów nerek rocznie.

W województwie świętokrzyskim z niewydolnością nerek żyje prawie 800 osób. Znaczna część z nich, czeka na przeszczep.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO