Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Powiat pomaga niepełnosprawnym na rynku pracy

czwartek, 20 stycznia 2022 12:04 / Autor: Magdalena Nowak
Powiat pomaga niepełnosprawnym na rynku pracy
Powiat pomaga niepełnosprawnym na rynku pracy
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Ponad 40 nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych powstało w 2021 roku w powiecie kieleckim. Było to możliwe dzięki pozyskanemu przez Powiatowy Ośrodek Zatrudnienia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. 

Powiat kielecki w ubiegłym roku z PFRON na rehabilitację zawodową osób niepełnosprawnych pozyskał ponad 1 mln 300 tys. zł.

– Podobnie jak w latach poprzednich naszym celem było wsparcie rozwoju przedsiębiorczości.  W minionym roku Powiatowy Ośrodek zawarł między innymi 16 umów z osobami niepełnosprawnymi, dzięki którym mogły one zrealizować swoje marzenia i rozpocząć własny biznes. Na ten cel przeznaczyliśmy łącznie 702 tys. 943 zł - wylicza Stefan Bąk, członek zarządu powiatu w Kielcach.

Ze wsparcia w 2021 r. skorzystał m.in. Jacek Toporek z gminy Górno. - Otrzymana dotacja pozwoliła mi rozwinąć skrzydła. Za pozyskane 37 tys. zł kupiłem narzędzia do warsztatu. Obecnie mam klientów z całej Polski – mówi właściciel firmy Ostry Serwis 4x4.

Wsparcie finansowe otrzymali też pracodawcy na stworzenie odpowiednich miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami. Łącznie takich umów podpisano 12. Powstało 13 nowych miejsc pracy. Na ten cel przeznaczono 600 tys. zł.

– Na tym nie koniec. W połowie roku zyskaliśmy kolejne środki na rehabilitację zawodową w ramach „Programu Wyrównywania Różnic Między Regionami III - obszar G”. Otrzymaliśmy blisko 687 tys. zł. Dzięki temu podpisaliśmy kolejne umowy i w sumie 13 osób niepełnosprawnych realizuje się zawodowo - dodaje członek zarządu powiatu w Kielcach.

Środki pozyskane z PFRON w minionym roku blisko 60 tys. zł zostały także wykorzystane przez Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach na szkolenia i przekwalifikowania zawodowe niepełnosprawnych mieszkańców powiatu. Sfinansowano 8 stażów i 3 szkolenia.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO