Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Powiatowy Urząd Pracy zapowiada zmiany. „Musimy być organizacją wysoce profesjonalną”

sobota, 22 lutego 2020 12:12 / Autor: Weronika Karyś
Powiatowy Urząd Pracy zapowiada zmiany. „Musimy być organizacją wysoce profesjonalną”
Powiatowy Urząd Pracy zapowiada zmiany. „Musimy być organizacją wysoce profesjonalną”
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Od powstania Wojewódzkiego Biura Pracy, czyli pierwszej publicznej służby zatrudnienia w regionie, minęło już trzydzieści lat. Z tej okazji Powiatowy Urząd Pracy w Kielcach zorganizował konferencję, na której podsumowano lata działalności oraz przedstawiono plany na najbliższą przyszłość. Mieszkańcy regionu mogą spodziewać się wielu zmian.

Jak twierdzi Grzegorz Piwko, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kielcach, aktualnie rynek jest zróżnicowany. - Mamy tutaj grupę osób długotrwale bezrobotnych, z którymi trzeba inaczej pracować, poświęcić im indywidualnie czas. Mamy też olbrzymie zapotrzebowanie na zawody robotnicze, czy rzemieślnicze. Osób wykształconych w tych kierunkach wciąż brakuje. Trzeba również pamiętać, że rynek pracy cały czas się zmienia, a ludzie muszą dostosowywać swoje kwalifikacje do nowej rzeczywistości - tłumaczy Piwko.

Dyrektor stwierdza również, że od czasów utworzenia pierwszej publicznej służby zatrudnienia, wiele się zmieniło, ale powinno jeszcze więcej. - Na szczęście lata 90., w których po transformacji zaczęły masowo upadać zakłady pracy, mamy już za sobą - mówi Piwko. - Przed nami jednak nadal wiele pracy. Musimy być organizacją wysoce profesjonalną, która jest w stanie pomóc nie tylko bezrobotnym w poszukiwaniu pracy, czy doskonaleniu zawodowym, ale także stać się partnerem dla pracodawców, którzy są bardzo wymagający - dodaje.

Na Powiatowy Urząd Pracy po nowemu pomysł ma Tomasz Pleban, kielecki wicestarosta. - Zmiany obejmą kilka obszarów. Po pierwsze wizerunek i tu nie chodzi tylko o zaniedbany budynek, ale również o to co dzieje się na forach internetowych, gdzie ludzie bardzo często wyrażają opinie na temat kontaktów z naszymi urzędnikami. Po drugie, uważam, że powinniśmy lepiej dostosowywać działania do rzeczywistych potrzeb pracodawców. Często jest tak, że chce on pracownika wykwalifikowanego w danym kierunku, a urząd pracy szkoli go w tym, na co aktualnie jest zapotrzebowanie, co oczywiście nie jest poparte żadnymi badaniami. Po trzecie powinniśmy się skupić na restrukturyzacji, czyli dostosowaniu liczby pracowników w PUP do zapotrzebowania na nich. Teraz jest ich zdecydowanie za dużo - tłumaczy Pleban.

Wicestarosta odniósł się także do programów specjalnych, które mają ułatwiać funkcjonowanie tylko tym naprawdę potrzebującym. - Będą one skierowane do osób wykluczonych zawodowo oraz społecznie, na przykład niepełnosprawnych, czy byłych więźniów. Poprzez programy specjalne chcemy pokazać, że te grupy są godne zainteresowania i zatrudnienia, a przy dodatkowym wsparciu stworzyć im lepsze warunki na start - informuje Pleban.

Według wicestarosty metamorfozę powinny również przejść targi pracy. - Byłem uczestnikiem kilku takich wydarzeń i one nie spełniały swojego zadania. Powinno to wyglądać tak, że przychodzi bezrobotny i przynajmniej próbuje znaleźć pracę. A często jest tak, że ludzie przychodzą tam tylko po to, żeby się odnotować i po odstaniu w kolejce po prostu wracają do domu. Chcemy zmienić ten wizerunek targów i pokazać, że one mogą przynosić efekty w postaci zdobycia zatrudnienia - stwierdza Pleban.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO