Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Profilaktyką w narkomanię

poniedziałek, 23 stycznia 2017 16:08 / Autor: Dariusz Skrzyniarz
Profilaktyką w narkomanię
Profilaktyką w narkomanię
Dariusz Skrzyniarz
Dariusz Skrzyniarz

W narkomanię chcą uderzyć kampaniami informacyjnymi i edukacyjnymi. Świętokrzyski samorząd przyjął specjalny program, który ma pomóc zwalczyć narastający problem stosowania środków psychoaktywnych. Urzędnicy stawiają głównie na profilaktykę. 

Co czwarty uczeń trzeciej klasy gimnazjum i niemal co drugi uczeń drugiej klasy szkoły ponadgimnazjalnej przyznaje się, że kiedykolwiek sięgnął po marihuanę lub haszysz. To wyniki badań nad zażywaniem alkoholu i narkotyków wśród świętokrzyskiej młodzieży, które przeprowadzono w 2015 roku. Problem narasta. Jeśli chodzi o teren całego kraju, w ciągu ostatnich dziesięciu lat odsetek młodych ludzi zażywających środki odurzające skoczył o 10 procent. 

- Robiliśmy badania porównawcze. Duże badanie ESPAD wykazało, że jeśli chodzi o nasze województwo nie odbiegamy od średniej w Polsce. Jednak problem w całym kraju narasta. Szczególnie dotyczy to młodszych grup wiekowych. Granica problemu przesuwa się już nawet poniżej wieku gimnazjalnego - mówi Anna Nocuń, dyrektor departamentu ochrony zdrowia w urzędzie marszałka. Problem narkomanii wciąż wyraźnie zauważalny jest wśród gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Wojewódzki Program Przeciwdziałania Narkomanii ustanowiony został na kolejne 3 lata. W tym roku, za 100 tysięcy złotych zorganizowane zostaną akcje skierowane głównie na tych, którzy są najbardziej zagrożeni, czyli do najmłodszych. - Stawiamy również na rozwijanie kompetencji zarówno rodziców jak i edukatorów - mówi Beata Nowak, wojewódzki ekspert wojewódzki do spraw informacji o narkotykach i narkomanii. Zrealizowane zostaną także zadania dedykowane tym, którzy wychodzą z nałogu. Podobne działania były już realizowane w zeszłych latach.

Jak informuje ekspert Beata Nowak upodobania co do narkotyków są stałe. Zagrożeniem są leki, które można kupić w aptece. - Jeżeli chodzi o naszą młodzież i osoby dorosłe używające substancji psychoaktywnych największą „popularnością” cieszą się marihuana i haszysz, ale również dużym niebezpieczeństwem są leki przyjmowane bez przepisu lekarza. To duże zagrożenie dla eksperymentujących, szukających różnych rozwiązań – mówi Beata Nowak. 

Trzeba ostrzegać przed szkodliwymi substancjami. Dlatego akcje informacyjne i edukacyjne zdają się być kluczowe w walce z narkotykami. - Wiemy jak dotkliwy jest problem choćby dopalaczy. Substancje modyfikowane w jakimś procencie, pod inną nazwą cały czas są w obiegu. Można je łatwo sprowadzić, odebrać przez paczkomat. Dilerzy tych substancji mają sprawdzone już praktyki, z którymi trudno walczyć. Najlepszą formą zapobiegania jest świadomość ryzyka przyjmowania takich środków - mówi marszałek Adam Jarubas.

W realizacji projektu zwalczania narkomanii pomogą samorządy gminne, służby mundurowe czy organizacje pozarządowe. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO