REGION
Przeziębienie grypa czy Covid-19?


Objawy przeziębienia, grypy i zakażenia Covid -19 mogą być podobne. Jak sprawdzić, co nam dolega? Przede wszystkim, jak się zachować bezpiecznie dla siebie i innych? Co zrobić w pierwszych objawach infekcji?
Jak podkreśla Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ ,nigdy nie powinniśmy lekceważyć symptomów choroby. – W razie objawów należy udać się do swojego lekarza rodzinnego. Taka wizyta może odbyć się w formie bezpośredniego kontaktu, bądź teleporady, gdy pacjent czuje, że jego stan nie jest bardzo poważny. Przepisy, które weszły w ubiegłym roku zobowiązują lekarzy POZ do tego, aby wizyta pierwszorazowa odbyła się osobiście w przychodni. Czekamy również na dodatkowe wytyczne, które mają się pojawić w najbliższym czasie czyli obowiązek zbadania pacjenta w ciągu 48 godzin jeśli czuje się źle, nawet w jego domu – informuje dyrektor Kiebzak.
– Po godzinie osiemnastej w dni wolne od pracy dyżurują poradnie nocnej i świątecznej opieki medycznej, których wykaz jest dostępny na stronie świętokrzyskiego oddziału NFZ. Możemy także skorzystać z teleplatformy pierwszego kontaktu , nr. 800 137 200. Lekarz dyżurujący na Teleplatformie Pierwszego Kontaktu może też wystawić skierowanie na test wykrywający SARS-CoV-2 – dodaje Małgorzata Kiebzak.
Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości zawsze możemy zadzwonić pod bezpłatną, całodobową infolinię NFZ, pod numerem 800 190 590 otrzymamy wszystkie, niezbędne informacje o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem. Konsultanci podpowiedzą m.in., gdzie jest najbliższy punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej czy punkt wymazowy, doradzą, jak skontaktować się ze szpitalem.
Jeśli podejrzewamy, że zły stan zdrowia jest spowodowany zakażeniem koronawirusem lub jeśli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną, możemy również zapisać się na test w kierunku Sars-Cov-2. Można to zrobić przez internet wypełniając formularz on-line składa się on z kilku pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2 oraz objawów, które mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Odpowiedzi pomogą określić, czy istnieje ryzyko, że zakaziliśmy się koronawirusem.
Kiedy okaże się, że powinniśmy wykonać test diagnozujący, możemy: zamówić rozmowę z konsultantem Domowej Opieki Medycznej (numer telefonu 22 735 39 40), który zleci wykonanie testu albo, zapisać się na wymaz przez internet (niezbędny do tego będzie Profil Zaufany) ewentualnie wykonać bez skierowania szybki test antygenowy np. w aptece.







![[AKTUALIZACJA] Tragiczny pożar w powiecie ostrowieckim. Nie żyje seniorka](/media/k2/items/cache/ee93ed35ebcb49808970c0ee531108ae_L.jpg)
