Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Pyszne dary świętokrzyskich lasów. Miłośnicy grzybów na deptaku!

niedziela, 22 września 2019 15:03 / Autor: Aleksandra Rękas
Pyszne dary świętokrzyskich lasów. Miłośnicy grzybów na deptaku!
Pyszne dary świętokrzyskich lasów. Miłośnicy grzybów na deptaku!
Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Dary Świętokrzyskich Lasów to edukacyjno - promocyjna impreza, organizowana już po raz siódmy. Rozpoczęło ją wielkie grzybobranie z leśnikami w Łagowie, Daleszycach i Zagnańsku. Druga część to piknik na ul. Sienkiewicza – gdzie wybierano najlepszego grzybiarza, zaprezentowano muzykę myśliwską, leśne wystawy, jarmark artykułów z darami natury i nie tylko!

- O tej porze roku nie ma lepszego sposobu na spędzanie wolnego czasu niż grzybobranie. Wiemy, że w regionie mamy wielu miłośników grzybobrania i chcemy pokazać im najlepsze miejsca. W tym roku kilkaset osób wspólnie wybrało się do lasu. – mówi Edyta Nowicka, kierownik Zespołu do Spraw Promocji Mediów w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. A była to tylko pierwsza z zaplanowanych na niedzielę atrakcji.

– Za chwilę zaczynamy wstępy na scenie. Będziemy wybierać króla i królową grzybobrania i oglądać najpiękniejsze okazy grzybów. Na scenie pokażą się nasi przyjaciele – zespól Trompes de Pologne – francuski zespół wykonujący muzykę myśliwską. Podczas pikniku wystąpili także ci, którzy na grzybach znają się najlepiej – ekspert z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kielcach opowiedział kilka ciekawych rzeczy na temat grzybów: jak odróżniać te niejadalne, na co zwracać uwagę – wyjaśnia Edyta Nowicka.

Oprócz tego, na kielczan czekało mnóstwo straganów rozstawionych przy ulicy Sienkiewicza. – Jest wiele wystaw i pysznego lokalnego jedzenia. Mamy stanowisko Świętokrzyskiego Parku Narodowego, parków krajobrazowych, policji, straży miejskiej i wszystkich nadleśnictw naszego regionu. Oprócz tego stragany, na których można spróbować dziczyzny czy kupić naturalny miód. I oczywiście punkt główny – stanowisko na którym dla każdego mamy pyszną zupę grzybową -  zachęcał organizator wydarzenia.

Dodatkową atrakcją był występ karate- swoje umiejętności prezentowały zarówno dzieci jak i dorośli z Koneckiego Klubu Karate Kyokushin. Na pikniku nie zabrakło również zabaw dla najmłodszych – rywalizowali oni w konkursach i quizach z wiedzy na temat lasu. 

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO