Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

Raport o biedzie 2021. Szlachetna Paczka po raz kolejny przedstawia szokujące dane…

poniedziałek, 29 listopada 2021 15:22 / Autor: Weronika Karyś
Raport o biedzie 2021. Szlachetna Paczka po raz kolejny przedstawia szokujące dane…
Raport o biedzie 2021. Szlachetna Paczka po raz kolejny przedstawia szokujące dane…
Weronika Karyś
Weronika Karyś

Głód, zimno, samotność, ból i tragedia – zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Szlachetną Paczkę, to główne problemy, z którymi każdego dnia zmaga się ponad dwa miliony Polaków. W 2020 roku do tego grona dołączyło kolejne czterysta tysięcy osób, z czego jedną czwartą stanowią dzieci.

Większość osób kojarzy biedę z lenistwem lub brakiem życiowej zaradności. To błąd. Ubóstwo przychodzi nagle i może dotknąć każdego z nas. Badania dowodzą, że obecnie w niedostatku żyje około piętnastu milionów Polaków, z czego ponad dwa poniżej granicy skrajnego ubóstwa.

GŁÓD

Choć wydawać by się mogło, że w dwudziestym pierwszym wieku już nikt nie cierpi z powodu głodu, to nieprawda. Mając mniej niż dwadzieścia złotych dziennie trudno jest utrzymać siebie, a co dopiero rodzinę.

„Pan Igor miał przyjaciela. Był nim jego ojciec. Póki żył, niepełnosprawność nie doskwierała tak strasznie. Dziś mieszka sam, zmaga się z depresją (…). Dwadzieścia lat temu przeszedł porażenie nerwowe, które sprawiło, że do dziś od pasa w dół jest sparaliżowany. Operacje i setki godzin mozolnej rehabilitacji pomogły na tyle, że może podnieść się z łóżka, przesiąść na wózek, otworzyć zazwyczaj pustą lodówkę. Niedawno zdiagnozowano u niego także cukrzycę i migotanie przedsionków (…) Marzenia? Nie być głodnym. – Chociaż nie – mówi nagle. – Wolałbym się zakochać. Być z kimś”, to tylko jedna z wielu historii przytoczonych przez wolontariuszy Szlachetnej Paczki.

ZIMNO

W co siódmym gospodarstwie domowym tworzonym przez osoby powyżej 60. roku życia brakuje ogrzewania i ciepłej wody. Zima jest dla nich koszmarem. Po domu chodzą w butach i kurtkach, a mimo to każdego dnia marzną, nie mówiąc już o nocy…

„Chociaż dwa lata temu zdiagnozowano u niej nowotwór, pani Monika nie chodzi do lekarza, bo się wstydzi. Nie ma spodni. Tylko jedne, zniszczone. Nie ma też bieżącej wody, więc trudno jej się umyć. Nie pali w piecu, bo nie ma na to siły, a farelki nie włącza, bo boi się wysokiego rachunku za prąd. (…) Patrząc w okno przez pękniętą szybę, marzy o tym, że przenosi się do jakiegoś ciepłego kraju. Jest w nim tak samo biedna, ale przynajmniej nie marznie”, czytamy w raporcie.

SAMOTNOŚĆ

„Blisko jedna czwarta gospodarstw domowych w Polsce to gospodarstwa jednoosobowe. Według prognoz Głównego Urzędu Statystycznego w 2030 roku ponad połowa z nich będzie prowadzona przez osoby powyżej 65. roku życia, w tym niemal co piąte przez osoby 80-letnie i starsze. (…) W większości przypadków będą to samotne kobiety. (…) Przeżywają swoich mężów, by samotnie czekać na śmierć”.

BÓL

Ponad 40 proc. Polaków, mimo złego stanu zdrowia, nie leczy się z uwagi na zbyt długi czas oczekiwania na wizytę u specjalisty. Co szósta osoba nie robi tego, ponieważ jej nie stać.

„Wśród rodzin włączonych do Szlachetnej Paczki, co piąta, w której są osoby chore lub z niepełnosprawnością, wydaje na leki ponad 500 zł miesięcznie. Co czwarta – nie jest w stanie pokryć wszystkich wydatków na niezbędne leczenie”.

Ból może być jednak nie tylko fizyczny, ale również psychiczny. Według danych WHO z tego rodzaju zaburzeniami zmaga się co piąte dziecko i nastolatek. Co dziesiąty uczeń jest dręczony w szkole co najmniej raz w tygodniu. Taki stan rzeczy rodzi kolejną, tragiczną statystykę…

„Co szósty polski nastolatek okaleczał się, a aż 7 proc. podjęło próbę samobójczą”.

TRAGEDIA

Ubóstwo przychodzi nagle. Często początkiem lub kontynuacją trudnej sytuacji życiowej jest tragedia, zdarzenie losowe. W 2020 roku blisko dwa i pół tysiąca osób zginęło w wypadkach drogowych, ponad dwanaście tysięcy próbowało popełnić samobójstwo, z czego ponad pięć tysięcy zmarło. Najwięcej osób zabrała jednak pandemia Covid-19…

Pełna treść raportu jest dostępna na stronie internetowej Szlachetnej Paczki pod linkiem: https://tiny.pl/9ddpm

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO