Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

„Rolniku włącz myślenie”! Akcja profilaktyczna policjantów i KRUS-u

piątek, 16 lipca 2021 12:05 / Autor: Aleksandra Rękas

Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach wraz z kieleckim oddziałem KRUS-u zainaugurowała ważną akcję edukacyjną. „Rolniku włącz myślenie – to Twoje życie” ma przypominać podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas prac rolniczych i nie tylko.

Liczby mówią same za siebie - w ubiegłym roku doszło do 571 wypadków przy pracy z udziałem rolników. Współpraca policji i KRUS-u zaowocowała powstaniem filmu edukacyjnego, który obrazuje jak może skończyć się nieostrożne wykonywanie prac rolniczych.

– Do niebezpiecznych wypadków dochodzi nie tylko w trakcie prac polowych, ale także podczas przejazdu po drogach maszynami rolniczymi i ciągnikami. Chcemy uczulić rolników oraz ich rodziny, aby zachowywali rozsądek podczas pracy. Tu chodzi o zdrowie i życie – apeluje komisarz Mariusz Bednarski z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Jak dodaje, do przyczyn wypadków z udziałem rolników należy między innymi spożywanie alkoholu w trakcie pracy, nieostrożność, a także używanie niesprawnych technicznie pojazdów.

Beata Milewicz, kierownik Wydziału Prewencji z kieleckiego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wylicza, że od początku tego roku doszło do około 300 wypadków zgłoszonych przez rolników.

– Mówimy tu o grupie upadków – do niej zaliczają się wszystkie potknięcia, przewrócenia, czyli dość niegroźne sytuacje. Zdecydowanie niebezpieczniejsze zdarzenia to te, z udziałem maszyn rolniczych. To przypadki wciągnięcia pod maszynę, przejechania, przewrócenia, przygniecenia – mówi Beata Milewicz.

Spot to nie wszystko. By edukować społeczeństwo, policjanci planują wakacyjne spotkania z rolnikami. Natomiast od września, funkcjonariusze i pracownicy KRUS-u zjawią się w szkołach, by przekazywać ważne informacje dzieciom i młodzieży. Zarówno policjanci jak i pracownicy KRUS-u podkreślają, że przestrzegając kilku podstawowych zasad, można byłoby uniknąć większości poważnych wypadków w rolnictwie.  

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO