Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM
Radio eM

REGION

Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się lichwą rozbita

czwartek, 14 października 2021 09:18 / Autor: Magdalena Nowak
Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się lichwą rozbita
Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się lichwą rozbita
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Funkcjonariusze świętokrzyskiej Krajowej Administracji Skarbowej, wspólnie z policjantami z Zarządu w Kielcach CBŚP rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Grupa oferowała wysokooprocentowane pożyczki pod zastaw nieruchomości. Zatrzymano 13 osób. 

Jak wynika z ustaleń śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Kielcach, członkowie grupy przestępczej oferowali wysokooprocentowane pożyczki pod zastaw nieruchomości. Pożyczki te były udzielane osobom, które znajdowały się w trudnej sytuacji materialnej i nie miały możliwości zaciągnięcia zobowiązania finansowego np. w banku.

Następnie, pod pozorem niespłacenia pożyczonej kwoty pożyczki lub nawet jej części, członkowie grupy przejmowali nieruchomości należące do pożyczkobiorców. W ten sposób grupa przestępcza weszła w posiadanie nieruchomości o wartości blisko 3 mln zł. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa przestępcza mogła działać w latach 2008-2015. W tym czasie oszukali wiele osób na terenie całego kraju.

Czynności w śledztwie prowadzone były od wielu miesięcy. 12 października br. funkcjonariusze świętokrzyskiej Krajowej Administracji Skarbowej, wspólnie z policjantami z Zarządu w Kielcach Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) oraz z innych zarządów CBŚP i Komend Wojewódzkich Policji w wyniku przeszukań zabezpieczyli m.in. dokumenty i mienie o wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zatrzymano 13 osób. 

 W Prokuraturze Okręgowej w Kielcach zatrzymanym przedstawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, wyzysku kontrahenta (lichwy), oszustw czy prania pieniędzy pochodzących z przestępstw. Na podstawie zebranego materiału dowodowego skierowano do sądu 8 wniosków o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczeń majątkowych oraz zakazu opuszczania kraju.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO