Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM | Święty Krzyż 91,3 | Włoszczowa 94,4
Szukaj Facebook Twitter Youtube
Radio eM

REGION

ŚCO zachęca do badań przesiewowych w zakresie nowotworów głowy i szyi

piątek, 25 czerwca 2021 13:43 / Autor: Magdalena Nowak
ŚCO zachęca do badań przesiewowych w zakresie nowotworów głowy i szyi
ŚCO zachęca do badań przesiewowych w zakresie nowotworów głowy i szyi
Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Ból, gardła, chrypka, pieczenie języka, problemy z połykaniem – jeśli takie objawy utrzymują się przez trzy tygodnie, koniecznie należy skontaktować się z lekarzem. Te dolegliwości mogą być oznakami nowotworów głowy i szyi, na które choruje coraz więcej Polaków. Świętokrzyskie Centrum Onkologii prowadzi program badań przesiewowych w tym kierunku. Wzięło już w nim udział około 8 tys. pacjentów, u 60 z nich wykryto nowotwory złośliwe.

Nowotwory regionu głowy i szyi stanowią istotny problem kliniczny i społeczny, chociaż nie są tak częste jak chociażby rak płuca u mężczyzn czy rak piersi u kobiet. Dotyczą wielu ważnych okolic anatomicznych, jak: krtań, gardło, język, wargi czy nos, wpływając bezpośrednio na najważniejsze funkcje życiowe człowieka – połykanie, oddychanie oraz mowę.

W ciągu ostatnich 15 lat zachorowalność na nowotwory głowy i szyi wzrosła w Polsce o 20 procent. Rocznie notuje się w naszym kraju 12 tys. nowych zachorowań i blisko 6 tys. zgonów.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii realizuje program „Twój świadomy wybór – program profilaktyki nowotworów głowy i szyi”, jego celem jest wczesne  wykrycie tych nowotworów oraz szeroko pojęta edukacja. – Wczesna diagnostyka w przypadku chorób onkologicznych jest niezwykle istotna, pozwala na wczesne wdrożenie leczenia, które w tym czasie  jest bardziej skuteczne i mniej okaleczające. Im proces nowotworowy jest bardziej zaawansowany, tym szanse na pełne wyzdrowienie drastycznie maleją, a terapia może być bardziej okaleczająca dla pacjenta – zaznacza lek. med. Jakub Spałek, z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

– Do pacjentów z grupy ryzyka zaliczamy osoby palące papierosy, nadużywające alkohol, szczególnie ten wysokoprocentowy,  dosyć nowy czynnik to infekcja wirusem HPV – ta grupa pacjentów robi się coraz większa. Program profilaktyczny przeznaczony jest dla pacjentów w grupie wiekowej 40 – 65 lat z grup ryzyka, u których występują objawy alarmowe. Te objawy powszechnie są uważane za zwykłe infekcje, chodzi o chrypkę, ból gardła, problemy z połykaniem, zmiany na śluzówkach języka czy jamy ustnej, np. długo niegojące się owrzodzenia, niedrożność nosa oraz guz na szyi. Jeśli te dolegliwości występują  dłużej niż trzy tygodnie, to zdecydowanie powinna zapalić się czerwona lampka, pacjent skierować się do lekarza specjalisty. Naprzeciw temu wychodzi nasz program i możliwość zgłoszenia się na bezpłatne, bezinwazyjne i bezbolesne badanie przesiewowe w postaci fiberoskopii – tłumaczy lek. med.

Badanie przeprowadzane jest przy użyciu kamery wysokiej rozdzielczości. Jeżeli jakieś zmiany zostaną wykryte to program przewiduje dalszą diagnostykę i leczenie. Na badanie można się zgłosić pod numerem telefonu 41 367 46 53.

Nowy numer!

Zapraszamy do nas

Zgłoś news
POSŁUCHAJ
WIDEO